Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Petre Daea s-a născut la 2 noiembrie 1949, la Şişeşti, judeţul Mehedinţi. A absolvit Facultatea de Agronomie Timişoara (1973), specializarea inginer agronom. A absolvit Institutul de Pregătire a Cadrelor de Conducere din Economie şi Administraţie (1982-1983). Este doctor în agronomie.

A fost inginer stagiar, şef fermă, inginer şef la CAP Şişeşti, jud. Mehedinţi (1973-1980); inginer şef CUASC Şişeşti, Broşteni, jud. Mehedinţi (1980-1986); director DGAIA, jud. Mehedinţi (1986); şef secţie adj. pentru Probleme de Agricultură, CJ Mehedinţi (1987-1989); inginer principal la Staţiunea de Cercetare Producţie Pomicolă, jud. Mehedinţi (1989-1996); director general, DGAIA, jud. Mehedinţi (1996-1997); şef. serv. DGAIA, jud. Mehedinţi (1997-2000), director general, DGAIA, jud. Mehedinţi (2001-2002).

Membru PSD din 2001. Secretar de Stat în Ministerul Agriculturii, Alimentaţiei şi Pădurilor (mart. 2002-iul. 2004). Ministru al Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale (iul.-dec. 2004).

Ales senator în legislatura 2004-2008, în circumscripţia electorală nr. 27 Mehedinţi, pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR. A făcut parte din Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat. Membru în Comisia pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală, membru în Comisia Interparlamentară Bucureşti - Chişinău (partea româna). A făcut parte din Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia, Grupul parlamentar de prietenie cu Australia, Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea (din apr. 2007), Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei, Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria, potrivit site-ului cdep.ro.

Reales senator în 2008, în circumscripţia electorală nr. 27 Mehedinţi, colegiul uninominal nr. 2, pe listele Alianţei Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator. În legislatura 2008-2012 a fost preşedinte al Comisiei pentru agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală. Preşedinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză, membru în Grupul parlamentar de prietenie cu Australia, Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria.

Ales deputat în 2012, în circumscripţia electorală nr. 27 Mehedinţi, colegiul uninominal nr. 2, pe listele USL. În legislatura 2012-2016, a fost membru în Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice. Membru în Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză, Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud.

La 3 ianuarie 2017, a fost propus ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale în Guvernul Sorin Grindeanu, fiind învestit în funcţie la 4 ianuarie 2017. La 14 iunie 2017, şi-a înaintat demisia din funcţie, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Grindeanu. La 21 iunie 2017, Guvernul Grindeanu a fost demis prin Moţiune de cenzură.

La 28 iunie 2017, Petre Daea a fost propus ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale în guvernul Mihai Tudose, fiind învestit în funcţie la 29 iunie 2017.

La 15 ianuarie 2018, Mihai Tudose şi-a înaintat demisia din funcţia de prim-ministru al României, după retragerea sprijinului politic în cadrul Comitetul Executiv Naţional (CExN) al PSD. La 16 ianuarie 2018, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că l-a desemnat premier interimar pe Mihai-Viorel Fifor, ministru al Apărării Naţionale, iar la 17 ianuarie 2018, a desemnat-o pe Viorica Dăncilă, propusă de PSD, pentru funcţia de prim-ministru.

A fost decorat în noiembrie 2002 cu Ordinul naţional ''Serviciul Credincios'' în grad de cavaler. AGERPRES/(Documentare - Marina Bădulescu, editor: Cerasela Bădiţă, editor online: Anda Badea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.