Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

FAIR-MediaSind, în parteneriat cu Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), anunţă lansarea primei platforme open source dedicată avertizărilor de integritate din cultură şi mass-media.

"Situaţia dificilă a dialogului social din România, înrăutăţită de actuala pandemie, ne obligă să găsim noi mijloace de a apăra mai eficient drepturile membrilor noştri din cultură şi mass-media. Această platformă este un nou instrument foarte util pe care îl punem la dispoziţia membrilor noştri pentru a putea să identificăm şi să soluţionăm problemele din sector fără a ne expune membrii avertizori", a declarat Leonard Pădureţ, preşedintele FAIR-MediaSind şi preşedinte al Sindicatului Naţional din Cultură FAIR.

Potrivit unui comunicat de presă al organizaţiei sindicale, platforma de avertizare este disponibilă la adresa fairmediasind.disclosers.eu sau poate fi accesată prin site-ul Mediasind.

FAIR-MediaSind, singura federaţie reprezentativă pentru lucrătorii din mass-media şi cultură, precizează că va folosi în activitatea sa GlobaLeaks. Software-ul este furnizat de Hermes Center for Transparency and Digital Human Rights şi este promovat în România în cadrul proiectului european Expanding Anonymous Tipping (EAT) de Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI).

Preşedintele executiv al FAIR-MediaSind şi preşedinte al Sindicatului Român al Jurnaliştilor MediaSind, Cristi Godinac, susţine că platforma va da posibilitatea angajaţilor şi freelancerilor din cultură şi mass-media să semnaleze, sub protecţia anonimatului, mult mai multe nereguli din instituţiile unde lucrează. Cererile vor fi preluate de avocaţii specializaţi ai federaţiei şi vor fi soluţionate în timp util.

"În urmă cu câteva luni am depus la Parlament, în numele colegilor din TVR, o avertizare în interes public. Angajatorul a adoptat abuziv un cod care permite concedierea, dacă un angajat îşi critică angajatorul sau are opinii divergente cu acesta. Dacă vin îmbrăcaţi inadecvat sau dacă îşi dau în judecată angajatorul, colegii noştri pot fi concediaţi deoarece se consideră abatere disciplinară gravă. În acest context, anonimatul angajaţilor este esenţial. Avem nevoie ca abuzurile să fie semnalate. De acolo înainte, noi şi avocaţii noştri ştim pe ce făgaş să mergem. GlobaLeaks ne uşurează munca", a susţinut Godinac.

Conducerea FAIR-MediaSind subliniază că a apelat la această soluţie pentru ca toţi cei 8.000 de membri ai federaţiei să se poată simţi în siguranţă atunci când sesizează nereguli, fără teamă de represalii.

"Ultimele luni ne-au arătat cât de important este să ai avertizori care se simt în siguranţă atunci când raportează nereguli. Într-o societate ca a noastră, în care avertizorii sunt văzuţi ca "trădători" sau în care sunt ameninţaţi cu dosare penale dacă vorbesc cu presa, de exemplu, o altfel de platformă poate să le asigure anonimatul, dacă ei îşi doresc asta", arată Cristina Lupu, director executiv CJI.

Directiva UE privind protecţia persoanelor care raportează încălcări ale dreptului Uniunii 1937/23 octombrie 2019 aduce noi obligaţii privind protecţia avertizorilor de integritate, în special crearea unui canal protejat pentru raportarea internă, atât pentru instituţiile din sectorul public, pentru entităţile deţinute sau controlate de acestea, cât şi pentru companiile din sectorul privat.

GlobaLeaks este o platformă open source, folosită de peste 300 de entităţi din toată Europa, care funcţionează drept canal intern de avertizare şi răspunde tuturor exigenţelor noii Directive Europene pentru protecţia avertizorilor de integritate. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.