Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Teatrul "George Ciprian" din Buzău a lansat duminică proiectul "Tele-Encounters", un experiment digital destinat familiilor care locuiesc în ţări diferite, la mii de kilometric distanţă, proiect realizat în colaborare cu parteneri din Spania şi Portugalia.

În prima echipă care a testat duminică echipamentul s-a aflat Eva, o fetiţă de nouă ani din Buzău, care şi-a îmbrăţişat de la distanţă, prin intermediul dispozitivului Kinect, mama, Iulia Irimia, şi şi-a exprimat sentimentele de dragoste pentru aceasta prin intermediul avatarului.

"Este un proiect artistic, şi nu numai, modern şi, totodată, foarte îndrăzneţ", a declarat pentru AGERPRES Iulia Irimia, şefa secţiei pentru copii a Bibliotecii "V. Voiculescu" din Buzău.

"Prin intermediul dispozitivului Kinect, persoane aflate la mii de kilometric distanţă pot experimenta teleprezenţa, conceptul care stă la baza viitorului spectacol. Dispozitivul Kinect este o cameră de filmat care citeşte adâncimea imaginii, nu doar culorile şi care transformă silueta participanţilor din raza sa de acţiune într-o animaţie controlată direct de aceştia. Participanţii capătă un avatar pe care îl pot manipula precum nişte păpuşari. Cei prezenţi dansează, vorbesc, se îmbrăţişează, totul prin intermediul avatarelor digitale, aşa cum au făcut fetiţa, Eva, şi mama sa", a declarat pentru AGERPRES directorul tehnic al Teatrului Dramatic "G. Ciprian", Marina Hanganu.

 

Sursa foto: (c) Dorin Ivan / AGERPRES


Potrivit sursei citate, prin intermediul acestui avatar digital, distanţele se topesc şi se creează iluzia unui contact fizic.

Proiectul european "Tele-Encounters" are o durată de doi ani şi se va încheia printr-un spectacol realizat de parteneri din Spania şi România, precum şi printr-un studiu sociologic care va analiza impactul acestui spectacol asupra migranţilor aflaţi la mii de kilometri depărtare unul de celălalt.

Spectacolul produs în cadrul proiectului "Tele-Encounters" va fi regizat de Marina Hanganu (director artistic), Ion Mircioagă (regizor asociat) şi Javier Galindo (regizor Spania).AGERPRES/(A-Dorin Ivan, editor: Antonia Niţă)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.