COD GALBEN: 13-08-2020 Intre 06:15 si 09:00 se va semnala local ceață care determină reducerea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Harghita;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Episcopia Greco-catolică de Oradea aniversează marţi un an de când Sfântul Părinte Papa Francisc i-a ridicat în rândul Fericiţilor pe cei şapte episcopi martiri ai Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolice - Valeriu Traian Frenţiu, Vasile Aftenie, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu, Ioan Bălan, Alexandru Rusu şi Iuliu Hossu.

Pentru această ocazie, pe lângă un program liturgic dedicat, a fost lansată o carte despre cei şapte martiri, "Sfinţii noştri", scrisă de profesoara Oltilia Bălaş şi a fost realizat un scurt film documentar despre Valeriu Traian Frenţiu, primul din seria merituoşilor episcopi greco-catolici de Oradea Mare, care a fost ridicat la rangul de Fericit şi care a păstorit vreme aproape trei decenii Eparhia de Oradea între anii 1922-1952.

"Ziua de 2 iunie rămâne în calendarele Bisericii noastre ca zi de sărbătoare şi comemorare a primirii cununii muceniciei. Emoţia şi bucuria trăite la Blaj, acum un an, în momentul beatificării celor şapte episcopi greco-catolici martiri, nu au putut fi explicate şi nu vor putea fi explicate sau transpuse în cuvinte niciodată. Eveniment istoric al Bisericii noastre - nu doar cel al beatificării, dar şi vizita Sfântului Părinte Papa la Blaj, va fi întotdeauna un punct de referinţă pentru generaţiile actuale şi viitoare", a declarat, marţi, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al episcopiei, Eugen Ivuţ.

Conform tradiţiei Bisericii, această zi de sărbătoare cu priveghere a început luni, în 1 iunie, cu Acatistul Fericiţilor Episcopi de la ora 17,00, urmat de la ora 18,00, de Sfânta Liturghie şi de la ora 19,00 de Vecernia Fericiţilor. În dimineaţa zilei de marţi, au fost oficiate, de la orele 8,00 şi respectiv 10,00, Sfinte Liturghii, urmând ca ziua de sărbătoare să se încheie cu liturghia de la ora 18,00. Toate slujbele au fost programate să se celebreze în aer liber, în curtea Catedralei "Sfântul Nicolae".

În aceste zile, a văzut lumina tiparului o nouă carte, care vorbeşte despre cei şapte martiri ai Bisericii Greco-catolice, numită "Sfinţii noştri", a profesoarei nonagenare Otilia Bălaş, apărută la Editura Gutenberg.

"Viaţa şi opera spirituală a acestor oameni sfinţi ar trebui să fie în nenumărate versiuni pe mesele şi noptierele bunilor creştini greco-catolici, nu doar în biblioteci sau uitate după minime lansări de carte. Iar lucrarea doamnei Otilia reuşeşte performanţa de a fi pe potriva oricărei vârste, fiindcă mare grijă ar trebui arătată celor mici şi celor tineri în cunoaşterea înaintaşilor lor. Cei care doresc să-şi reamintească pe loc date şi fapte de sfinţi, e suficient să ia în mână această micuţă capodoperă şi să redescopere virtuţi demne de luat model", a precizat, într-o scurtă descriere a cărţii, reprezentanta editurii, Mia Hodiş.

Filmul documentar despre Valeriu Traian Frenţiu a fost realizat la solicitarea şi cu binecuvântarea episcopului Virgil Bercea, cu contribuţia Otiliei Bălaş, preotului Claudiu Ardelean, iar documentarea, fotografică şi filmul: Eugen Ivuţ, Ovi D. Pop Constantin Demeter şi Andra Aron. Documentarul este postat pe pagina de Facebook a episcopiei.

"Prin acest scurt material se doreşte a se păstra vie amintirea episcopului Valeriu Traian Frenţiu, care a păstorit vreme de peste două decenii şi jumătate Eparhia de Oradea. Am mai sperat, prin acest documentar, să spunem lumii şi Fericit episcopului Valeriu Traian că nu a fost uitat, că Biserica Lui, realizările lui, moştenirea Lui, sunt vii, sunt continuate şi puse în slujba şi lumina Adevărului", se arată pe pagina Facebook a episcopiei.

Coloana sonoră este realizată folosind două piese de muzică corală ale compozitorului Francisc Hubic, "Floricica" şi "Cuvine-se cu adevărat" (fragment din Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur). Alegerea a fost motivată de faptul că episcopul Valeriu Traian Frenţiu a susţinut introducerea muzicii corale acompaniată de orchestră în serviciul liturgic, aşa cum l-a susţinut şi pe compozitorul Francisc Hubic.

Episcopia a transmis mulţumiri Corului Naţional de Cameră "Madrigal-Marin Constantin" pentru acordul dat să folosească "inegalabila lor interpretare", dar şi pentru că au fost prezenţi anul trecut la Festivalul Francisc Hubic, făcând să răsune în Catedrala din Oradea piese ale cunoscutului compozitor. AGERPRES/(A,AS-autor: Eugenia Paşca, editor: Diana Dumitru, editor online: Irina Giurgiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.