Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor a fost un bucovinean deosebit, iar faptele pe care le-a făcut vor fi scrise în istorie, a declarat, miercuri, primarul municipiului Suceava, Ion Lungu.

"Astăzi este o zi tristă pentru oraşul nostru, astăzi este o zi tristă pentru Bucovina, astăzi este o zi tristă pentru Biserica Ortodoxă având în vedere că, în această noapte, bunul păstor, părintele sufletesc al Bucovinei, părintele Pimen, arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, a decedat, după o lună de suferinţă la Spitalul 'Matei Balş' din Bucureşti (...) A fost în slujba Bisericii Ortodoxe peste 69 de ani, o viaţă de om. A fost un bucovinean deosebit, deşi spunea că este un venetic. Nu, Prea Sfinţia Voastră! Aţi fost un bucovinean deosebit şi aţi făcut lucruri deosebite pentru Bucovina şi pentru Suceava", a spus Lungu.

Potrivit primarului, în cei 30 de ani în care Pimen a fost arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor au fost construite, în judeţul Suceava, peste 100 de lăcaşuri de cult.

"Şi în oraşul nostru, datorită bunei colaborări cu dumnealui, mi-a fost ca un tată, ne sfătuiam des, s-au construit, în aceşti 30 de ani, 20 de biserici şi o catedrală cu care să ne mândrim, este cea mai mare din România, după cea a Mântuirii Neamului din Bucureşti", a spus primarul.

În opinia lui Lungu, ceea ce a făcut arhiepiscopul Pimen pentru Bucovina va rămâne în istorie.

"Vor rămâne aceste fapte şi vor fi scrise în istorie. Sigur, aceste lucruri nu se vor mai repeta devreme", a mai spus primarul din Suceava. AGERPRES/(A - autor: Silvia Marcu, editor: Oana Popescu, editor online: Anda Badea)

 

Citiţi şi:

 

A murit arhiepiscopul Pimen al Sucevei şi Rădăuţilor

 

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.