Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Comunicat de presă - IDM Bucharest International Bowling Open

Grecul Georgios Stefanidis a câştigat cea de-a noua ediţie a Turneului Internaţional de Bowling din România
Finala a avut loc duminică, 7 octombrie, la IDM Club Bucureşti
Cele mai bune rezultate ale românilor: Alexandru Arbănaş a câştigat premiul III la categoria A, iar Stan Onu Liviu a câştigat premiul I la categoria B

Bucureşti, 9 octombrie 2017 - Jucătorii din echipa Greciei au urcat pe podium la toate categoriile singurului turneu Internaţional de Bowling în sistem open din România, desfăşurat în Bucureşti în perioada perioada 29 septembrie - 7 octombrie, sub egida World Bowling şi European Tenpin Bowling Federation (ETBF). Georgios Stefanidis l-a învins în runda finală pe Nikolaos Boufesis, câştigând cea de-a noua ediţie a turneului IBIBO la categoria A. Premiul I la categoria B a fost câştigat de românul Stan Onu Liviu.

Georgios Stefanidis (27 de ani), câştigătorul premiului I la categoria A (clasa profesionistă), participă la competiţia IBIBO din 2011, iar cel mai bun rezultat obţinut până acum a fost câştigarea premiului III în 2016.

"România este o ţară ospitalieră, iar atmosfera de la IBIBO este foarte specială. Mă simt foarte bine aici şi voi continua să particip la competiţie. Am avut emoţii în finală - a fost o provocare să joc în finală împotriva lui Nikolaos, un prieten şi un jucător foarte bun. Nikolaos a avut un parcurs foarte bun şi a reuşit multe strike-uri, dar sunt foarte fericit că am reuşit să îl înving", a declarat Georgios Stefanidis.

Locul al treilea în clasament a fost ocupat de jucătorul din România Alexandru Arbănaş, care a fost învins în semifinală de Nikolaos Boufesis, cu o diferenţă de 46 de puncte. Alexandru face parte din lotul naţional de bowling al României.

"Nivelul de dificultate al competiţiei a fost foarte ridicat, dar jucătorii au reuşit să ia decizia corectă în ceea ce priveşte trasa de urmat şi au reuşit multe strike-uri în finală, oferind un spectacol inedit.

Anul acesta a participat la competiţie cel mai tânăr jucător din istoria turneului, grecul Xidas Giannis, în vârstă de 10 ani. De asemenea, competiţia a atras mulţi jucători români, care sunt la prima participare la turneu. Acest este sport este din ce în ce mai popular la nivel naţional, iar oamenii înţeleg beneficiile pe care le oferă pentru dezvoltarea abilităţilor personale, cum ar fi capacitatea de coordonare şi atenţie, dar şi beneficiile pentru sănătate," declară Marius Briciu, director IDM Club şi managerul echipei de organizare a IBIBO 2018.

Rezultate turneu
Fondul de premiere din acest an a acoperit premiile pentru primii 40 de jucători clasaţi la categoria A (clasa profesionistă) şi pentru primii care au înregistrat cele mai bune rezultate din categoria B (clasa semiprofesionistă). Premiul special al turneului, pentru cel mai mare scor, în valoare de 150 de euro a fost câştigat de grecul Lyratzis Konstantinos, care a obţinut 300 de puncte.

Clasament Clasa A (profesionistă) Clasa B (semiprofesionistă)
I Stefanidis Georgios (Grecia) Stan Onu Liviu (România)
II Boufesis Nikolaos (Grecia) Marinescu Cristian (România)
III Arbănaş Alexandru (România) Stamatiou Orestis (Grecia)
IV Shouvkun Andrii (Ucraina) Lapidot Yuval (Israel)
V Pohler Lars (Germania) Dragomir Virgil (România)

La competiţie au participat sportivi din: Bulgaria, Elveţia, Cipru, Germania, Danemarca, Finlanda, Marea Britanie, Grecia, Irlanda, Israel, Lituania, Olanda, România, Slovacia, Suedia, Turcia şi Ucraina.

Turneul IBIBO 2018 a fost susţinut de partenerii: Sivissidis Billiard & Bowling, Carlsrom Beverage (Carlsberg), Global 900, Storm şi Roto Grip.

Pentru mai multe detalii despre a noua ediţie a turneului internaţional de bowling de la Bucureşti, accesaţi http://idmclub.ro/ibibo/

Despre IDM Club, centrul de bowling
Centrul de bowling al IDM Club dispune de 14 piste de bowling Brunswick din ultima generaţie Anvilane Glow Pro Lane. Echipamentul de bowling prezent în IDM Club a fost instalat de reprezentanţii Brunswick, este certificat USBC (United States Bowling Congress) şi aprobat WTBA şi ETBF pentru organizarea de competiţii internaţionale.
Mai multe informaţii despre turneul IDM Bucharest International Bowling Open puteţi găsi pe pagina oficială a competiţiei: http://idmclub.ro/ibibo/

Georgiana Bălan | PR Executive at SmartPoint | Ferdinand I, nr. 13, Bucureşti, România | Cod poştal 021381

AGERPRES nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile conţinute de comunicatele primite şi publicate în fluxul de ştiri sau pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Agenţia Naţională de Presă AGERPRES nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii inexacte/false transmise de către emitenţii comunicatelor de presă.

AGERPRES îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări injurioase, atacuri la persoană şi/sau acuzaţii, încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.