Comunicat de presă - Deputat PNL Gigel Știrbu

 •  Comunicate
1039 afişări

Simona Halep-Adevărata imagine a României! Sâmbătă, tenismena româncă Simona Halep a intrat în istoria sportului mondial, devenind locul 1 WTA după victoria decisivă în fața Jelenei Ostapenko la semifinalele turneului China Open. Pe mine, la fel ca pe mulți alți conaționali, performanța Simonei Halep m-a făcut să fiu într-adevăr mândru că sunt român.

e8286240-f8e9-4ed0-bb25-975fdbcb7d4b

În timp ce politicienii de vârf ai României sunt preocupați de lupte sterile cu justiția, făcându-ne să ne fie rușine că ei sunt cei care ne conduc, sportivi de top precum Simona Halep duc numele țării noastre peste hotare și prin munca lor fac România cunoscută la nivel internațional. De fapt, aceste talente autentice fac cu adevărat cinste României și aduc un capital de imagine consistent țării noastre. Fie că vorbim de tenis, gimnastică, handbal, scrimă, canotaj sau box, întotdeauna ne-am mândrit cu performanțele sportivilor noștri care indiferent de situația precară în care se află de ani buni buni sportul românesc, au reușit să țină ștacheta sus și să facă față cu brio unor adversari din țări in care se investește de sute de ori mai mult în sport comparativ cu România. Tocmai de aceea susțin cu toată convingerea adaptarea actualui cadru legislativ astfel încât tinerii olimpicii care aduc României medalii pe bandă rulantă să poată fi sprijiniți cu aportul celor care își doresc să o facă.

Un exemplu în acest sens este Legea Mecenatului, o propunere legislativă pe care am inițiat-o în Parlament și care sper că va fi adoptată cu sprijinul tuturor forțelor politice. Este necesar să ne respectăm valorile și să facem tot ceea ce ține de noi, ca și clasă politică, pentru a le încuraja.

În viziunea PSD, reprezentativi pentru România sunt politicieni precum Liviu Dragnea, Petre Daea, Sevil Shhaideh sau Liviu Pop, politicieni ale căror calități morale și intelectuale deficitare nu pot fi puse la îndoială și care prin prestația zilnică la conducerea statului aduc deservicii grave de imagine țării noastre. In realitate, rezultatele notabile ale sportivilor noștri de top începând cu Nadia Comăneci sau Gheorghe Hagi, urmați de Marian Drăgulescu, Cătălina Pononor, Andreea Răducan, Simona Halep și mulți alții au adus nu o dată, prestigiu și respect țării noastre pe plan internațional. Dacă în repetate rânduri România a fost aspru criticată la nivel extern din cauza nenumăratelor isprăvi comise de înalții reprezentanți ai statului, în ceea ce privește sportul, țara noastră, prin valorile autohtone, a ocupat întotdeauna un loc mai mult decât onorabil și nu de puține ori, chiar fruntaș.

Ne-am obișnuit ca de-a lungul timpului, politicieni superficiali, lipsiți de conținut, să încerce să-și asocieze imaginea cu munca sportivilor atunci când aceștia obțin performanțe, fără ca în fond să sprijine cu ceva sportul românesc. Sunt curios acum câți dintre mai-marii politicii din România se vor înghesui să facă fotografii cu Simona Halep, tocmai din acest considerent, de a 'da bine' în fața celor care au urmărit cu sufletul la gură evoluția româncei noastre si de a încerca să mai atragă niște voturi de partea lor. Desigur, vor fi mulți dintre conducătorii zilei care o vor felicita pe Simona și îi vor mulțumi pentru valoarea adusă României, însă ca de obicei, vor uita sa menționeze faptul ca statul român nu a avut nicio contribuție pentru cariera acestei sportive, singurul merit pentru reușita de care se bucură astăzi fiind al efortului și al muncii depuse de ea timp de ani de zile.

Eu o apreciez sincer pe Simona Halep pentru performanțele obținute, și îi mulțumesc pentru bucuria pe care a adus-o României prin prestația sa. Românii ca ea ne fac să ne iubim țara.

Deputat PNL Gigel Știrbu

Trimite-ne comunicatul tau

AGERPRES nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile conţinute de comunicatele primite şi publicate în fluxul de ştiri sau pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Agenţia Naţională de Presă AGERPRES nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii inexacte/false transmise de către emitenţii comunicatelor de presă.

AGERPRES îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări injurioase, atacuri la persoană şi/sau acuzaţii, încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Ultimele comunicate

Cele mai citite comunicate

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe