COD GALBEN: 06-05-2025 ora 10 Intre 6 mai, ora 12 – 7 mai, ora 03Fenomene vizate se va semnala 6 mai, ora 12 – 7 mai, ora 03Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bukarest, március 22./Agerpres/ - A romániaiak 81%-a úgy gondolja, hogy Romániának a politikai és katonai szövetségek terén Nyugat - az Európai Unió (EU), Amerikai Egyesült Államok, Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) - felé kell orientálódnia, derül ki az AGERPRES hírügynökséghez hétfőn eljuttatott INSCOP-felmérésből.

A lakosság 10,4%-a azonban úgy véli, hogy Romániának Keleten (Oroszország, Kína) kellene politikai és katonai szövetségeseket keresni, 8,6% pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.

A romániaiak 61,4%-a szerint az uniós csatlakozás inkább előnyöket hozott az ország számára, 35,2% szerint inkább hátrányokat, 3,4% nem tudott vagy nem akart válaszolni.

Ugyanakkor a válaszolók 64,2%-a azon a véleményen van, hogy Romániának meg kell védelmeznie nemzeti érdekeit, ha azok ellentétbe kerülnek az uniós szabályokkal, még akkor is, ha emiatt elveszítené uniós tagságát. 31,9% úgy vélte, hogy Romániának az EU tagállamaként be kell tartania az Unió szabályait, még akkor is, ha ezzel sérülnek nemzeti érdekei. A megkérdezettek 3,9%-a nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.

A megkérdezettek 77,5%-ának véleménye szerint az EU-nak nem kellene felbomlania az elkövetkező években, 16% pedig ennek az ellenkezőjét vallja, 6,5% nem válaszolt.

A válaszolók 66,6%-a úgy gondolja, hogy támadás esetén a NATO megvédi Romániát, míg 29,3% szerint az országnak magának kell majd megvédenie magát. 75,4% véli úgy, hogy az amerikai katonai bázisok jelenléte az ország területén segít külső támadás esetén, míg 20% szerint ez nincs így.

A felmérés szerint a megkérdezettek 71,3%-a szerint az USA-nak inkább pozitív hatása van Romániára, 16,9% szerint ez Oroszország esetében van így.

A románok többsége (61,7%) úgy gondolja, hogy Oroszország az idők folyamán több rosszat tett Romániának, mint jót, 19,1% szerint pedig ez épp fordítva van. A nyugati államokra vonatkoztatva a kérdést, a válaszadók 55,8% hiszi úgy, hogy pozitív irányba billen a mérleg, 32,1% szerint pedig negatív irányba.

A közvélemény bizalmatlansága: A Nyugat vs. Kelet - a nacionalista áramlat megerősödése a félretájékoztatás és az álhírek korában elnevezésű közvélemény-kutatást március 1-je és 12-e között végezték el 1100 alany részvételével, telefonon. A hibalehetőség +/-2,95%. A kutatási projekt kezdeményezője és koordinátora a Strategic thinking group.
AGERPRES/ (RO - szerző: Florentina PEIA, szerkesztő: Claudia STĂNESCU, HU - szerkesztő: VALKAI Krisztina)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.