COD GALBEN: 21-04-2025 Intre 07:40 si 09:00 se va semnala Ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m. in Județul Suceava;
Bukarest, szeptember 8./Agerpres/ - A nyárutót idéző meleg időre számíthatunk az első őszi hónapban, kevesebb csapadékkal, mint a nyári hónapokban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből.
Az átlaghőmérséklet kevéssel lesz alacsonyabb az utolsó nyári hónapban jegyzettnél. Az ANM szerint az 1961 és 2018 közötti adatok alapján a szeptemberi sokévi átlaghőmérséklet Erdélyben, Máramarosban, valamint Moldva nagy részén 12 és 16 Celsius-fok, Olténiában, Munténiában és Dobrudzsában 16 és 18 fok között alakul, a tengerparton és helyenként a Duna-deltában pedig meghaladja a 18 fokot. A hegyközi medencékben és az 1500 méternél alacsonyabb hegyvidéki térségekben 8-12, 1500 méter fölött pedig a 4-8 Celsius-fok közötti átlaghőmérséklet jellemző.
Az ANM megjegyzi, hogy az évek során voltak nagyon meleg szeptemberi hónapok is: 26 meteorológiai állomásnál mért értékek szerint a hónap abszolút maximumai a 39 és 43,5 fok közötti intervallumban mozognak. 19 alkalommal 1946. szeptember 7-e és 9-e között mértek ilyen értéket, kétszer 1952. szeptember 1-jén és egy-egy alkalommal 1962-ben és 1968-ban. A hónap abszolút maximumának számító 43,5 fokot 1946. szeptember 8-án mutatták a hőmérők Strehaián.
A szeptemberi hónap abszolút minimuma szinte valamennyi meteorológiai állomásnál fagypont alatt van. A legalacsonyabb szeptemberi hőmérséklet mínusz 15 fok, ezt 1935. szeptember 28-án mérték az Omu-csúcson.
Csapadék szempontjából szegényebb a kilencedik hónap, mint a nyári hónapok, amelyekben fokozottabb a légköri instabilitás. Az 1961 és 2018 között regisztrált adatok szerint Erdély nyugati térségeire a négyzetméterenkénti 30-50 liter, Erdély többi részére az 50-70 liter csapadék jellemző. AGERPRES/(RO - szerző: Mariana NICA, szerkesztő: George BĂNCIULEA; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.