Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Primarul municipiului Miercurea Ciuc, Korodi Attila, a făcut, joi, mai multe precizări după ce, în premieră, o clădire din oraş a fost luminată în culorile drapelului românesc, cu ocazia Zilei Naţionale a României, punctând faptul că Primăria, în calitate de instituţie, trebuie să ofere respect sărbătorii statului român, dar susţinând că 1 Decembrie nu este sărbătoare pentru comunitatea maghiară.

Într-o postare în limba maghiară pe pagina sa de Facebook, Korodi Attila menţionează că au sosit mai multe semnale, după ce, la solicitarea Instituţiei Prefectului, Casa de Cultură a Sindicatelor (redenumită recent Casa Artelor - n.r.) a fost luminată, miercuri, în roşu-galben-albastru, din text reieşind că unele persoane au criticat acest moment.

Primarul reaminteşte că şi în 23 octombrie, cu ocazia marcării Zilei Revoluţiei Ungare din 1956, aceeaşi clădire, dar şi altele din oraş, au fost luminate în culorile naţionale maghiare (roşu-alb-verde - n.r.), iar Primăria a organizat evenimente şi cu prilejul altor sărbători ale comunităţii maghiare, fiind coorganizatoare inclusiv la marcarea semnării Tratatului de la Trianon.

 


Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO


"Pe cei mai vocali critici nu i-am văzut la aceste ceremonii şi comemorări", scrie Korodi, pe Facebook.

De asemenea, edilul consideră că maghiarii trebuie să folosească toate posibilităţile pentru a-şi exprima identitatea şi reaminteşte că 1 Decembrie nu este sărbătoare pentru comunitatea maghiară, poziţie exprimată deseori de liderii comunităţii maghiare.

"Trebuie să ne folosim limba maternă, peste tot unde se poate, este important ca şi copiii noştri să înveţe în şcoli maghiare, trebuie să rămânem acasă, să întemeiem o familie, să construim o viaţă, iar pe lângă acestea să creăm cât mai multe posibilităţi pentru evenimente care să ne ajute să ne menţinem identitatea. 1 Decembrie nu este sărbătoare pentru comunitatea maghiară şi nici nu va fi până când naţiunea majoritară nu va respecta cele asumate în 1918 la Alba Iulia. Am spus deja acest lucru de mai multe ori pe parcursul activităţii mele din viaţa publică şi consider şi în continuare de o importanţă vitală să spunem de cât mai multe ori şi cât mai tare şi să reamintim cât mai hotărât opiniei publice româneşti aceste angajamente", se arată în postarea primarului din Miercurea Ciuc.

Acesta subliniază, însă, în context, că în comunitatea din Miercurea Ciuc trăiesc şi persoane care au limba maternă română, iar ca instituţie Primăria trebuie să ofere respect sărbătorii statului român.

"În prima duminică a Adventului am vorbit despre faptul că suntem o comunitate noi aici în Miercurea Ciuc. Iar această comunitate are şi membri care au limba maternă româna. Ca instituţie, ca primărie trebuie să oferim respect cu prilejul sărbătorii statului român. Acest respect nu este egal cu acceptarea şi nu poate fi niciodată egal cu renunţarea. Respectul reprezintă baza construirii viitorului şi este important în aceeaşi măsură în care cele asumate în decembrie 1918 la Alba Iulia sunt importante pentru comunitatea maghiară. În lume totul are propriul loc şi propriul moment şi astfel şi panglica neagră, greva japoneză şi simbolurile noastre naţionale. Trebuie ştiut când şi care este cel mai bine să se folosească, pentru că altfel îşi pierd conţinutul. Atunci este liber cineva când se poate folosi de acestea oricând simte nevoia. Eu iubesc acest tip de libertate. De aceea îi respect pe alţii şi aştept şi de la alţii respectul faţă de comunitatea noastră", mai scrie Korodi, în postarea menţionată.

De asemenea, acesta a postat mai multe linkuri cu luări de poziţie pe care le-a avut atunci când era parlamentar faţă de proiecte de lege ce vizau comunitatea maghiară.

Ulterior, primarul a declarat presei de limba română că semnalele primite după luminarea Casei Artelor în culorile drapelului României "au fost destul de firave", dar a vrut ca oamenii să cunoască contextul în care s-au întâmplat lucrurile.

"Eu cred că trebuia ca oamenii din oraş să ştie contextul în care se întâmplă lucrurile. (...) Nu a fost întâmplător (luarea de poziţie - n.r.). Semnalele au fost destul de firave, dar înainte să creăm o atmosferă incorectă am dorit să am câteva precizări foarte clare", a arătat Korodi.

Casa Artelor din Miercurea Ciuc a fost luminată, miercuri seara, în culorile drapelului României, în premieră, cu prilejul Zilei Naţionale.

Subprefectul cu atribuţii de prefect, Marius Ţepeluş, a declarat presei că proiectul a fost realizat de Instituţia Prefectului judeţului Harghita în colaborare cu Primăria Miercurea Ciuc şi reprezintă un semn de normalitate.

"Este o reală bucurie să simţi că felul în care te-ai manifestat în comunitate în decursul timpului şi că potecile bătătorite ale bunei convieţuiri dau roadele normalităţii. Am susţinut mereu că locul în care trăim are şansa unei comunităţi unite, un loc binecuvântat pentru români şi maghiari deopotrivă, cu condiţia implicării sincere, a argumentelor serioase şi cu oamenii potriviţi, care înţeleg că putem trăi şi sărbători împreună, aşa diferiţi cum suntem. Aşa s-ar putea traduce în cheie simbolică şi realizarea acestui proiect prin care Casa Artelor din Miercurea-Ciuc este luminată, de Ziua Naţională, în culorile drapelului României, proiect pentru care ţin să-i mulţumesc primarului municipiului Miercurea-Ciuc, domnul Korodi Attila, şi echipei din primărie, cu care, de altfel, am conlucrat aproape zece ani (în calitate de consilier local - n.r.) şi am dus la bun sfârşit multe proiecte pentru comunitatea noastră. La mulţi ani, harghiteni! La mulţi ani, România!", a declarat miercuri seara Marius Ţepeluş.

Proiectul prin care Casa Artelor a fost luminată în culorile drapelului naţional a reprezentat o surpriză şi nu a fost menţionat în programul stabilit pentru Ziua Naţională.
AGERPRES/(AS, A, autor: Gina Ştefan, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.