COD GALBEN: 09-12-2021 ora 10 Intre 10 decembrie, ora 08:00 – 10 decembrie, ora 22 se va semnala intensificări ale vântului COD GALBEN: 09-12-2021 ora 12 Intre 12:05 si 14:00 se va semnala local - ceață care determină scăderea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Argeş, Județul Dâmboviţa; COD GALBEN: 09-12-2021 ora 12 Intre 12:00 si 14:00 se va semnala local ceaţă care determină scăderea vizibilităţii sub 200 m, izolat sub 50 m, ce va favoriza în funcţie de condiţiile locale formarea gheţuşului in Județul Gorj, Județul Olt, Județul Dolj, Județul Vâlcea, Județul Mehedinţi; COD GALBEN: 09-12-2021 Intre 09:10 si 15:00 se va semnala intensificări temporare ale vântului, cu viteze în general de 55 - 75 km/h in Județul Caraş-Severin;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Municipiul Cluj-Napoca se situează între primele şase oraşe inovatoare din UE, alături de Viena, Valencia, Espoo (Finlanda), Helsingborg (Suedia) şi Leuven (Belgia).

"Astăzi, Comisia Europeană a anunţat care sunt cele mai inovative oraşe din Uniune, în urma unei competiţii strânse care s-a derulat începând din 23 iunie 2020 până acum, având mai multe etape. Au participat sute de oraşe, din care la prima evaluare au fost selectate numai 12, pentru a intra în finală. Acestea au fost: Cluj-Napoca (România), Espoo (Finlanda), Ghent (Belgia), Groningen (Ţările de jos), Helsingborg (Suedia), Leeuwarden (Ţările de jos), Leuven (Belgia), Linz (Austria), Milano (Italia), Reykjavik (Islanda), Valencia (Spania), Vienna (Austria). În etapa finală un juriu la nivel înalt format din experţi independenţi i-a audiat şi selectat pe cei şase finalişti după interviuri amănunţite, pe lângă Cluj-Napoca în listă regăsindu-se Viena (Austria), Valencia (Spania), Espoo (Finlanda), Helsingborg (Suedia) şi Leuven (Belgia)", se arată într-un comunicat trimis, vineri, de Primăria Cluj-Napoca.

Comisia Europeană va anunţa Capitala europeană a inovării 2020 pe 24 septembrie 2020, în cadrul unei ceremonii de premiere realizată online, la Zilele Europene pentru Cercetare şi Inovare (22-24 septembrie 2020). Oraşul câştigător va fi răsplătit cu un premiu de un milion de euro.

Potrivit sursei citate, alături de celelalte oraşe din finală, "care formează astfel hexagonul inovării în Uniunea Europeană", Clujul are deja asigurat un premiu de 100.000 de euro, oferit oraşelor cu statut de runner-up city.

"Acest rezultat este un adevărat 'certificat de calitate' pentru oraşul nostru, care va cântări foarte mult în atragerea de investiţii şi locuri noi de muncă bine plătite. Este un succes al Clujului, al ecosistemului local de inovare, de la IT, la industrii creative, de la dimensiunea socială, la cea culturală. Este totodată şi o recunoaştere la nivel european a Clujului, ca oraş al inovării care îşi va asigura pe termen mediu şi lung un parcurs solid de dezvoltare economică, cu locuri de muncă bine plătite. Eu sunt foarte mândru de comunitatea noastră, le mulţumesc acum şi aici fiecărui cetăţean care şi-a alocat timp să participe la procesele noastre de imaginare a viitorului oraşului, tuturor partenerilor din universităţi, care şi-au pus expertiza în slujba oraşului şi ecosistemului local de inovare care ne-a ajutat în aceşti ani, sectorului non-guvernamental şi clusterelor", a declarat, potrivit comunicatului, primarul Emil Boc. AGERPRES / (AS - autor: Marius Septimiu Avram, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.