Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Consiliul Local Constanţa l-a mandatat vineri pe primarul Decebal Făgădău să achiziţioneze servicii de consultanţă juridică pentru punerea în aplicare a deciziei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) de recuperare a prejudiciului imobiliar rezultat din "dosarul retrocedărilor ilegale", în care a fost condamnat fostul primar Radu Mazăre, la nouă ani de închisoare.

Referindu-se la votul acordat de consilierii locali în cadrul şedinţei de vineri, Decebal Făgădău a declarat într-o conferinţă de presă că nu este necesar să aştepte comunicarea de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, astfel că a iniţiat procedurile pentru punerea în aplicare a deciziei de recuperare a prejudiciului imobiliar stabilit în procesul retrocedărilor ilegale din Constanţa.

"Am văzut că este un subiect fierbinte, am publicat pe site-ul Primăriei cele 12 dispoziţii ale ÎCCJ, integral. Ne dorim un proces transparent, clar, sigur. Hotărârea va naşte situaţii complicate şi punerea ei în aplicare trebuie făcută de specialişti, astfel că am completat echipa din aparatul de specialitate. Asigur că, în mandatul meu, procesul va fi unul transparent. Am luat măsuri imediate şi am informat Camera Notarilor Publici despre terenurile din dispoziţii. Am informat Oficiul de Cadastru, Direcţia de Urbanism cu privire la interdicţia de a emite autorizaţii referitoare la aceste terenuri. Constănţenii să ştie că oraşul este gestionat de specialişti. Toată situaţia mea patrimonială este verificată şi reverificată, toate sunt la vedere. Nu am nimic să-mi reproşez, nu am nimic de ascuns. Înţeleg îngrijorarea constănţenilor cu privire la onestitatea actualului primar, după o hotărâre de condamnare a fostului primar. N-am făcut nimic ilegal, am dat toate detaliile de la cine am cumpărat, cui am înstrăinat. Evident, îmi doresc să-mi meargă bine, din păcate nu sunt om abil în afaceri, doar familia e bogăţia mea", a declarat Decebal Făgădău.

În context, primarul Constanţei a mai precizat că, dacă vor fi contestatari ai demersurilor întreprinse pentru recuperarea patrimoniului înstrăinat ilegal, primăria va acţiona în instanţă.

"Primăria îşi va înscrie dreptul de proprietate la Oficiul de Cadastru şi, dacă vor fi persoane care se vor opune, ne vom îndrepta în instanţă", a subliniat Făgădău. AGERPRES/(AS-autor: Dan Mihăescu, editor: Diana Dumitru, editor online: Irina Giurgiu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.