Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Londra, 30 ian /Agerpres/ - Internaţionalul român Adrian Popa a semnat un contract pe trei ani şi jumătate cu echipa de engleză de fotbal Reading FC, a anunţat clubul aflat pe locul al treilea în liga a doua engleză.

Gruparea de pe Madejski Stadium nu dezvăluie suma transferului, dar precizează că extrema dreapta venită de la Steaua va purta tricoul cu numărul 25. Popa a efectuat vizita medicală, iar acum se aşteaptă ratificarea transferului de către autorităţile fotbalistice din Albion şi sosirea cărţii verzi de transfer.

Teoretic, Popa ar putea debuta marţi seara, contra echipei Birmingham City, în deplasare. Adrian Popa va deveni primul fotbalist român care va juca pentru ''Royals'', cum sunt apelaţi jucătorii echipei Reading.

Popa va oferi o opţiune ofensivă în plus managerului olandez Jaap Stam, când au mai rămas de disputat trei luni şi jumătate din acest sezon.

''Adrian este un atacant cu un enorm potenţial, care a jucat la un nivel înalt în România şi în fotbalul internaţional'', a declarat Stam pentru site-ul clubului.

''Este un fotbalist experimentat, foarte rapid, o ameninţare constantă pentru poarta adversă, cu un control bun al mingii, care poate juca atât pe partea stângă, cât şi pe dreapta, ori chiar în faţă'', a adăugat fostul internaţional olandez.

''Având în vedere numărul mare de meciuri rămas, un jucător de calitatea sa ne va facilita o rotaţie a jucătorilor şi va oferi unor fotbalişti şansa de a se odihni dacă va fi cazul, deci sunt încântat că face parte din lotul nostru'', a mai spus Stam.

Directorul executiv al clubului, Nigel Howe, a declarat la rândul său: ''Suntem foarte mulţumiţi că l-am adus pe Adrian la Reading, într-o înţelegere care îl va ţine la club până în vara lui 2020. Este un plus pentru echipa noastră, care aduce o experienţă bogată în fotbalul internaţional''.

Popa (28 ani) a jucat toată cariera în România şi a reuşit promovări în prima ligă cu FC Universitatea Cluj şi CS Concordia Chiajna, înainte de a semnat pe cinci ani cu Steaua, în 2012.

Adi Popa a adunat peste 200 de apariţii pentru Steaua, menţionează sursa amintită, câştigând patru cupe interne şi trei titluri consecutive cu ''roş-albaştrii'', cu care a evoluat în Europa League şi Champions League. De asemenea, a participat cu echipa naţională la EURO 2016, strângând 21 de selecţii de la debutul său sub tricolor, în 2014.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Teodor Ciobanu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.