Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

New York, 19 nov /Agerpres/ - A şasea partidă dintre norvegianul Magnus Carlsen, campionul mondial en titre de şah, şi rusul Serghei Kariakin, challengerul oficial, pentru titlul suprem, care are loc la New York, s-a terminat remiză după numai 32 de mutări, informează site-ul competiţiei.

A fost rândul lui Serghei Kariakin să joace cu piesele albe, în a treia partidă de la începutul meciului, în care jucătorii au optat pentru varianta intitulată de teoreticienii jocului cu 64 de pătrate ''spaniolă închisă''.

Primele două partide au fost de tatonare, o atitudine normală de ambele părţi, atunci când miza este foarte mare, iar rezultatul de egalitate a fost uşor previzibil.

Confruntarea a început efectiv în meciurile trei şi patru când s-a atacat cu toate forţele, dar Magnus Carlsen nu a reuşit să concretizeze clasa evident superioară demonstrată în faţa spectatorilor şi internauţilor.

În partidele cinci şi şase, Serghei Kariakin şi-a depăşit condiţia de foarte eficace apărător şi îşi pune adversarul sub presiune atât de tare, încât norvegianul uită să noteze o mutare pe foaia de joc. Dar de fiecare dată arbitrul consemnează remiza.

După primele şase partide, scorul este egal 3-3. În partida cu numărul şapte, programată duminică, se schimbă ordinea de alternare a culorilor, iar rusul va beneficia din nou de avantajul din debut al pieselor albe.

Sâmbătă, 19 noiembrie, este a treia zi de pauză.

Până acum, în timpul liber, norvegianul a preferat să joace baschet, el căutând de la început un hotel cu teren sportiv în apropiere, iar rusul a ales plimbările în parc.

Meciul va avea loc pe parcursul a 12 partide, fiind declarat câştigător primul care atinge cota de 6,5 puncte. În caz de egalitate, vor avea loc partide de departajare.
AGERPRES (editor: AS/Aristotel Bunescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.