COD PORTOCALIU: 26-06-2025 ora 10 se va semnala val de căldură persistent și intens, caniculă și disconfort termic accentuat COD PORTOCALIU: 26-06-2025 ora 10 se va semnala val de căldură persistent și intens, caniculă și disconfort termic accentuat COD GALBEN: 26-06-2025 ora 10 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 27 iul /Agerpres/ - Selecţionata ţării noastre a câştigat pentru al doilea an consecutiv DiaEuro, Campionatul European de fotbal în sală al persoanelor cu diabet, potrivit site-ului Federaţiei Române de Fotbal.

Campioana europeană en titre s-a impus cu scorul de 2-1 în finala DiaEuro 2015 în faţa Ungariei, într-un meci disputat în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, prin golurile marcate de Onciu şi Vida. Podiumul competiţiei a fost completat de Croaţia, învingătoare cu 5-0 în faţa Bosniei-Herţegovina.

România a obţinut şi de titlul de golgheter al competiţiei, prin Ionuţ Onciu, jucător care a marcat în toate partidele disputate, în total 19 goluri.

DiaEuro, Campionatul European de fotbal în sală al persoanelor cu diabet, este un proiect născut din dorinţa de a demonstra că şi persoanele cu diabet pot face sport de performanţă, obţinând rezultate notabile. Acest lucru este dovada faptului că persoanele cu diabet se pot implica în aceleaşi activităţi ca şi persoanele fără diabet. În plus, evenimentul îşi propune să încurajeze activitatea sportivă în rândul persoanelor cu diabet şi să ofere educaţie cu privire la diabet.

Campionatul de fotbal DiaEuro 2015 a fost organizat de Federaţia Asociaţiilor Diabeticilor din România (FADR) şi a fost susţinut de FRF.

Prima ediţie a competiţiei europene a avut loc în Ucraina (2012), au urmat Croaţia (2013), Ungaria (2014). Ediţia de anul trecut a fost câştigată tot de echipa României, care va fi gazda ediţiei din 2016.
AGERPRES (AS/editor: Mihai Ţenea)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.