Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 4 iun /Agerpres/ - Secretarul general adjunct al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Florin Mişcă, a declarat joi în exclusivitate pentru AGERPRES că România va participa cu o delegaţie de 147 de sportivi la Jocurile Europene de la Baku, programate în perioada 12-28 iunie.

''Comitetul Executiv al COSR a aprobat, joi, componenţa nominală a echipei olimpice a României care va participa la prima ediţie a Jocurilor Europene Baku 2015. Jocurile Europei reprezintă o competiţie organizată în premieră. Este un produs competiţional patronat de Asociaţia Europeană a Comitetelor Olimpice, sigur se menţine şi emblema olimpică, CIO recunoaşte întrecerea ca având identitate olimpică'', a declarat Mişcă pentru AGERPRES.

''Este o întrecere inedită din punct de vedere al programului sportiv, în sensul că sunt reunite sub o umbrelă sporturi şi discipline olimpice, care se regăsesc în programul JO, dar şi discipline şi sporturi neolimpice. Mă refer aici la sambo, karate sau gimnastică aerobică. Nivelul de tehnicitate şi de performanţă pot să spun că este de nivel continental, nivel european. Vor veni cei mai buni sportivi ai Europei. Sunt anumite sporturi la care Jocurile Europei contribuie la Jocurile Olimpice. Adică la unele se face calificare directă, iar la unele este doar obligativitatea de a participa, aici intră de exemplu luptele. Un lucru important pentru imaginea competiţiei este că două federaţii europene, respectiv lupte şi judo, au stabilit ca întrecerea de la Baku să conteze şi ca rezultat la Campionatul European. Practic, Campionatul European este inclus în aceste Jocuri Europene. Este o situaţie inedită. Medaliaţii vor avea dublă calitate, medaliat al CE şi al JE'', a precizat oficialul COSR.

Legat de speranţele sportivilor români la medalii, Mişcă a precizat: ''Avem aşteptări la medalii cu siguranţă, sunt discipline unde sunt sportivi pe podiumul european şi chiar cel mondial, mă gândesc spre exemplu judo, scrimă, gimnastică artistică şi aerobică. Nu exclud nici celelalte discipline care s-au adăugat competiţiei multisport, cum este sambo, să nu uităm de karate, apoi tenisul de masă, unde fetele sunt la nivel european''.

''Echipa va pleca pe data de 9 mai, este vorba de grupul principal, sunt apoi câteva grupuri mai mici care vor pleca mai târziu, din cauza programului sportiv sau cum sunt puse la dispoziţie bazele de antrenament. Există o mare emulaţie în rândul sportivilor. Preşedintele Alin Petrache a precizat azi că este un moment istoric, din trei puncte de vedere. Este o premieră în sine, adică prima ediţie, apoi este vorba despre numărul mare al membrilor delegaţiei, care este semnificativ, cel mai mare număr de sportivi la o competiţie olimpică de când au fost criteriile tehnice de calificare, iar apoi este numărul mare de discipline sportive, 18, la care va participa echipa României. Şeful de misiune este Alexandru Epuran. Este important de arătat că organizatorii au apelat la comitetele de organizare ale fostelor olimpiade. Astfel a fost angajat nucleul comitetului de organizare pentru JO de vară de la Londra''.

Prezentarea oficială a echipei ce ne va reprezenta la Baku va avea loc luni 8 iunie, de la ora 12,00, la sediul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, când se va face şi prezentarea noii identităţi a COSR.
AGERPRES (A - autor: Aristotel Bunescu, editor: Mihai Ţenea)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.