COD GALBEN: 06-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12 – 21Fenomene vizate se va semnala 7 și 8 iunie, intervalul orar 12 – 21Fenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Deva, 20 dec /Agerpres/ - Mai mulţi lideri sindicali de la exploatările miniere şi termocentrala Mintia au protestat spontan, marţi, în faţa sediilor Tribunalului Hunedoara şi Prefecturii din Deva, solicitând ca instanţa să stabilească un nou termen de judecată pentru declararea insolvenţei Complexului Energetic Hunedoara (CEH).

Sindicaliştii consideră că termenul stabilit iniţial pe 27 decembrie va face ca activitatea complexului energetic să se blocheze, menţionând că intrarea în insolvenţă este singura care mai poate salva complexul energetic.

'Motivul pentru care am venit în faţa Tribunalului Hunedoara este încercarea de a urgenta judecarea cu celeritate a intrării în insolvenţă a CEH. Dacă se continuă cu această stare în care nu suntem în insolvenţă, cu conturi blocate, există un mare risc, acela de a se bloca activitatea pentru că nu putem achiziţiona niciun material şi niciun serviciu atât de necesare desfăşurării proceselor de producţie în minerit şi producerii de energie în termocentrale. De asemenea, nu se pot plăti drepturile din contractul colectiv de muncă, lucru care generează o tensiune extraordinară în rândul oamenilor', a declarat preşedintele executiv al Sindicatului 'Muntele', Darius Câmpeanu.

Liderul sindical a spus că administraţia CEH 'trebuie să înţeleagă' faptul că drepturile angajaţilor prevăzute în contractul colectiv de muncă trebuie respectate.

Potrivit acestuia, administraţia CEH a anunţat liderii de sindicat că există posibilitatea ca unele activităţi să înceteze în cursul zilei de miercuri, fiind vorba de anumite servicii de care conducerea companiei se poate dispensa pe moment. 'Putem ajunge, însă, prin neplata gazului metan, la oprirea termocentralei şi a activităţii din subteran', a precizat Câmpeanu.

La rândul său, liderul sindical al minerilor de la exploatarea de huilă Vulcan, Ioan Ciubotaru, a declarat că salariaţii din schimbul de dimineaţă au întârziat la intrarea în subteran, solicitând explicaţii despre situaţia în care se află CEH. El a menţionat că minerii nu mai au materiale cu care să poată lucra în subteran şi a cerut demisia de onoare a conducerii CEH.

'Securitatea oamenilor este pusă în pericol, iar cei din conducere nu au cu ce să asigure această securitate în subteran. Oamenii au cerut să li se aducă minima bază de materiale necesară pentru desfăşurarea activităţii la fiecare schimb. Cei mai vinovaţi sunt conducătorii CEH. Eu îi rog să-şi dea demisia, împreună cu tot consiliul de administraţie, şi să plece', a spus Ciubotaru.

Pe de altă parte, liderul sindicatului de la Mina Lonea, Vasile Păduraru, a declarat că exploatarea de cărbune ar mai avea rezerve de huilă pentru încă 25-30 de ani, cu minime investiţii în fronturile de lucru.

'Minerii de la Lonea sunt foarte supăraţi şi sunt în pragul de a ieşi în stradă. Le este frică de ziua de mâine', a afirmat Păduraru.

CEH riscă să intre în faliment, dacă nu se va institui procedura insolvenţei, este de părere şi liderul sindicatului 'Solidaritatea' Hunedoara, de la termocentrala Mintia, Cristian Iştoc.

'Dacă nu se intră în inolvenţă, atunci, cu siguranţă, vom intra în faliment cu cel mai mare angajator din judeţul Hunedoara. Este însă vorba şi de disconfortul populaţiei care va rămâne fără agent termic în plină iarnă, cu acordul tacit al guvernanţilor tehnocraţi care au dus acest complex în pragul falimentului. Noi milităm pentru insolvenţă şi salvarea locurilor de muncă', a afirmat Iştoc.

Protestul s-a desfăşurat fără incidente, iar liderii sindicali s-au retras după circa o oră şi jumătate.

Pe rolul Tribunalului Hunedoara se află înscrisă marţi cererea conducerii CEH de a se stabili un nou termen de judecată pentru declararea stării de insolvenţă a complexului, înainte de data de 27 decembrie.

Cu datorii de peste 1,5 miliarde de lei către diverşi furnizori, CEH a solicitat intrarea în insolvenţă pentru a treia oară în acest an, decizia urmând să fie luată de o instanţă a Tribunalului Hunedoara. AGERPRES/(A, AS - autor: Sorin Blada, editor: Nona Jalbă)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.