Modifică dimensiunea fontului:
Reşiţa, 29 iun /Agerpres/ - Pompierii militari au continuat, în noaptea de marţi spre miercuri, evacuarea apei din casele şi curţile inundate din zonele afectate de ploi, activităţile de diminuare şi înlăturare a efectelor inundaţiilor continuând şi pe parcursul acestei zile, se arată într-un comunicat remis miercuri AGERPRES, de către ISU Semenic al judeţului Caraş-Severin.
Potrivit reprezentanţilor ISU, din cauza cantităţilor mari de precipitaţii care au căzut în ultimele 24 de ore, circa 300 de persoane au fost evacuate, marţi, la nivelul judeţului Caraş-Severin şi aproximativ 800 de locuinţe au fost afectate.
'Cele mai afectate de inundaţii au fost localităţile Bocşa, Ramna, Reşiţa, Valeapai şi Remetea Pogăniş unde a fost necesară evacuarea preventivă a aproximativ 300 de persoane, fiind inundate peste 800 de locuinţe. La nivelul ISU Semenic a fost operaţionalizată grupa operativă şi a fost crescută capacitatea operaţională prin suplimentarea numărului de efective. Peste 170 de pompieri militari au fost concentraţi în zonele afectate de inundaţii pentru a interveni în sprijinul populaţiei. Alături de pompierii militari, la intervenţii au participat şi serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă, jandarmi, precum şi reprezentanţi ai comitetelor locale pentru situaţii de urgenţă. În sprijinul inspectoratului nostru au fost dislocate forţe din cadrul inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă ale judeţelor Mehedinţi şi Dolj. Inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Semenic a coordonat activitatea forţelor din teren, deplasându-se în cele mai afectate localităţi', se arată în comunicat.
Cantităţile mari de precipitaţii care au căzut în ultimele 24 de ore au provocat inundaţii în localităţile Reşiţa şi cartierele aparţinătoare (Câlnic, Moniom, Ţerova), Bocşa, Ezeriş, Ramna, Valeapai, Fârliug, Remetea Poganiş, Dezeşti, Biniş, Izgar, Oraviţa, Bradişoru de Jos şi Şoşdea.
Având în vedere numărul mare de solicitări din partea populaţiei, peste 350 de apeluri la numărul de urgenţă 112, în doar 12 ore, s-a intervenit în prima fază, cu prioritate, pentru evacuarea persoanelor şi salvarea acestora, iar după finalizarea acestei activităţi s-a acţionat pentru evacuarea apei din case şi curţi.
Misiunile pompierilor s-au desfăşurat în condiţii grele, din cauza drumurilor blocate sau acoperite de apă, dar s-au depus eforturi pentru a răspunde tuturor solicitărilor persoanelor aflate în dificultate, se precizează în acelaşi comunicat. AGERPRES(AS - autor: Paula Neamţu, editor: Diana Dumitru)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.