COD GALBEN: 18-06-2025 ora 10 Intre 19 iunie, intervalul orar 12 – 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Cluj-Napoca, 21 feb /Agerpres/ - Una dintre victimele exploziei care a avut loc duminică la un bloc din Cluj-Napoca - o tânără în vârstă de 21 de ani - a fost transportată cu un elicopter SMURD la Bucureşti, ea având arsuri pe 48% din suprafaţa corpului.

Ea va fi dusă la Spitalul de Arşi din Capitală. Alte două persoane - rănite în urma exploziei - au primit îngrijiri medicale la spitalul din Cluj-Napoca.

Potrivit unui comunicat al Prefecturii Cluj, o şedinţă extraordinară a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a fost convocată duminică, după accident, ca urmare a exploziei la un bloc din municipiul Cluj-Napoca, pe strada Fântânele. Trei persoane au fost rănite în urma exploziei şi mai multe apartamente au fost afectate de deflagraţie.

În urma şedinţei CJSU Cluj, s-a stabilit că locatarii scării blocului unde s-a produs explozia nu necesită evacuarea, în urma evaluării făcute în teren de către specialiştii Inspectoratului Judeţean în Construcţii Cluj, urmând să se facă o expertiză amănunţită privind identificarea cauzelor şi efectelor exploziei.

Furnizorii de utilităţi au intervenit în timp real la locul producerii exploziei, prin echipe specializate, pentru eliminarea oricărui tip de risc pentru locatari (s-au reluat alimentările cu gaz, energie electrică şi apă pentru toate apartamentele din scara blocului, cu excepţia celor două afectate care au fost sigilate pentru cercetări).

''S-a stabilit, de asemenea, necesitatea informării preventive a populaţiei prin comunicate de presă pentru utilizarea în conformitate cu instrucţiunile în vigoare a alimentării cu gaze naturale. Instituţiile statului, cu responsabilităţi în domeniu, continuă monitorizarea la faţa locului până la remedierea situaţiei'', se arată în comunicatul Prefecturii Cluj.

La întâlnirea convocată de prefectul Gheorghe Vuşcan au participat primarul municipiului, Emil Boc, şeful IPJ Cluj, chestor de poliţie Tudor Grindean, colonelul Florinel Budişan de la IJJ Cluj, Cristian-Elly Paliştan, comandantul Grupării de Jandarmi Mobile, colonel Ion Moldovan, inspector şef ISU Cluj. De asemenea, au fost prezenţi reprezentanţi ai Inspectoratului Regional în Construcţii NV şi ai Direcţiei de Sănătate Publică, E.ON Gaz, ai Companiei de Apă Cluj, medic-şef UPU-SMURD Cluj, dr. Adela Golea. AGERPRES/(AS - autor: Elena Stanciu, editor: Georgiana Tănăsescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.