COD GALBEN: 19-05-2025 ora 10 Intre 19 mai, ora 10 – 19 mai, ora 21 se va semnala intensificări ale vântului, instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 19-05-2025 ora 10 Intre 19 mai, ora 21 – 20 mai, ora 06 se va semnala intensificări ale vântului

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Washington, 1 feb /Agerpres/ - Două specii de ciuperci din Antarctica au supravieţuit vreme de 18 luni în condiţii similare celor de pe Marte în cadrul unui experiment desfăşurat pe Staţia Spaţială Internaţională (ISS), conform unui studiu publicat în ultimul număr al revistei Astrobiology, transmite SPACE.com.

Organisme din două specii de ciuperci microscopice, Cryomyces antarcticus şi C. minteri, au fost recoltate din Valea McMurdo din Antarctica - unul dintre cele mai extreme medii de pe Pământ. Aceste ciuperci sunt organisme endolitice - trăiesc în fisuri în interiorul rocilor.

În cadrul experimentului, ciupercile au fost plasate într-o platformă specială, creată de Agenţia Spaţială Europeană (ESA). Denumită EXPOSE-E, platforma este fixată în exteriorul Staţiei Spaţiale. Timp de 18 luni, jumătate dintre organismele recoltate din Antarctica au fost expuse unor condiţii similare celor de pe Marte - o atmosferă ce conţine dioxid de carbon în proporţie de 95%, cu o presiune de 1.000 de pascali (aproximativ 1% din presiunea atmosferică terestră la nivelul mării). În cursul experimentului aceste organisme au fost "bombardate" cu radiaţii ultraviolete. Celelalte organisme au fost păstrate ca "martori" ai experimentului, în condiţii similare celor terestre.

După 18 luni, mai mult de jumătate dintre ciupercile expuse condiţiilor de mediu de pe Marte (60%) au supravieţuit, iar oamenii de ştiinţă au remarcat că ADN-ul acestora nu a suferit mutaţii, conform lui Rosa de la Torre, de la Institutul Naţional de Tehnologie Aerospaţială din Spania, coautor al acestui studiu. Mai puţin de 10% dintre aceste organisme s-au reprodus şi au format noi colonii în spaţiu.

Acest experiment face parte dintr-un studiu mai larg, desfăşurat la bordul ISS, denumit LIFE (Lichens and Fungi Experiment), "în care am urmărit destinul mai multor tipuri de organisme endolitice pe perioade extinse de timp, în spaţiu, pe platforma EXPOSE-E", după cum a explicat Rosa de la Torre într-un comunicat.

"Rezultatele ne ajută să evaluăm posibilitatea de supravieţuire şi stabilitatea genetică a microorganismelor şi a bioindicatorilor la suprafaţa lui Marte, informaţii fundamentale şi relevante pentru experimente viitoare concentrate asupra căutării vieţii pe Planeta Roşie", a adăugat ea.

Căutarea vieţii pe Marte este o misiune de maximă prioritate pentru ESA, precum şi pentru NASA. Ambele agenţii doresc să lanseze în următorii ani noi rovere dotate cu arsenalul necesar pentru căutarea vieţii pe Marte - roverul european ExoMars urmează să fie lansat în 2018, iar cel de la NASA, la orizontul anului 2020.AGERPRES/(AS - autor: Codruţ Bălu, editor: Cristina Mac)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.