Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 15 nov /Agerpres/ - Preşedintele Federaţiei Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer (FABC), Cezar Irimia, a declarat marţi că lipsesc de pe piaţa românească 4-5 citostatice esenţiale în oncopediatrie şi 14 citostatice necesare pentru tratamentul adulţilor.

"Din ce în ce mai multe citostatice lipsesc din cauza politicii proaste a preţului din România. În oncopediatrie lipsesc vreo 4 sau 5 citostatice esenţiale şi nu scumpe. Ce să mai vorbim despre adulţi, unde situaţia este mult mai critică. Vreo 14 citostatice lipsesc, lipsesc medicamente de întreţinere hormonală pentru doamnele cu mastectomie. Politica nouă a preţului nu face decât să dispară foarte multe medicamente de pe piaţa românească", a explicat preşedintele FABC într-o conferinţă de presă.

În ceea ce priveşte radioterapia, Cezar Irimia a spus că nu se asigură decât 22-24% din necesarul de tratament, pacienţii aşteptând 3-4 luni pentru a le veni rândul să facă şedinţe de radioterapie.

"În radioterapie, situaţia este tristă pentru că în mediul privat plus cel de stat nu se asigură decât 22-24% din necesar. Pacienţii aşteaptă 2-3-4 luni. Două luni este un vis, dar 3-4 luni cu siguranţă pentru a le veni rândul să facă acest tratament vital pentru ei. Mulţi dintre ei nu mai apucă să facă acest tratament. În radioterapie nu s-a întâmplat nimic", a mai spus reprezentantul FABC.

El a precizat că FABC va continua acţiunile judecătoreşti în ceea ce priveşte moleculele aprobate prin Hotărâre de Guvern în luna iulie, care însă nu au ajuns în tratamentul pacienţilor nici în prezent.

"Am hotărât să continuăm acţiunile în judecată pe moleculele aprobate în 27 iulie prin HG, molecule care nu au ajuns nici măcar în ziua de astăzi în folosinţa pacientului, care nu mai are alternativă terapeutică în acest moment. Acele medicamente au fost populist anunţate de către Guvernul Cioloş că se vor regăsi în tratamentul nostru. Din păcate, nu s-a întâmplat nici în ziua de astăzi. Noi ne-am hotărât să acţionăm din nou statul în judecată, aşa cum am făcut-o în 21 de procese unde am avut câştig de cauză pentru peste 165 de pacienţi din România. Nu este un model pe care noi vrem să îl urmăm, dar vrem să trezim la realitate guvernanţii iresponsabili pentru că ni se încalcă drepturile, chir dreptul de a muri în demnitate", a susţinut Cezar Irimia. AGERPRES/(A - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.