COD GALBEN: 09-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate se va semnala 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate COD GALBEN: 09-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, ora 10 – 9 iunie, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD PORTOCALIU: 09-06-2025 ora 17 Intre 17:00 si 18:00 se va semnala averse torențiale care vor acumula 35...45 l/mp, izolat grindină de mici și posibil medii dimensiuni, frecvente descărcări electrice, vijelie in Județul Giurgiu, Județul Teleorman; COD GALBEN: 09-06-2025 ora 15 Intre 15:50 si 20:00 se va semnala Intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 50...70 km/h. in Județul Dolj, Județul Mehedinţi;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Washington, 13 apr /Agerpres/ - Sean Parker, antreprenor din Silicon Valley care a participat la înfiinţarea serviciului Napster, a anunţat lansarea unui institut de imunoterapie cu o finanţare de 250 de milioane de dolari pentru a dezvolta tratamente împotriva cancerului, scrie theverge.com.

Iniţiativa, denumită Institutul Parker pentru Imunoterapia Cancerului (Parker Institute for Cancer Immunotherapy), va reuni şase universităţi de medicină americane şi centre de cercetare, reprezentând peste 40 de laboratoare de cercetare şi mai mult de 300 de cercetători din acest domeniu.

Printre instituţiile implicate se numără Memorial Sloan Kettering Cancer Center, Stanford Medicine, University of California din Los Angeles; University of California din San Francisco; University of Texas MD Anderson Cancer Center; şi University of Pennsylvania. Fiecare instituţie va primi finanţare, precum şi acces la cercetare şi tehnologie. Grupul de lucru va împărtăşi proprietatea intelectuală pentru a asigura acces egal fiecăruia la orice descoperire.

''Ne aflăm într-un punct de inflexiune în ce priveşte cercetarea cancerului şi acum este momentul să maximizăm potenţialul unic al imunoterapiei de a transforma toate formele de cancer în boli care pot fi vindecate'', a spus Parker. ''Lucrând strâns cu oamenii noştri de ştiinţă şi cu peste 30 de parteneri din industrie, Institutul Parker are rolul de a distribui pe larg descoperirile şi, cel mai important, să transmită mai rapid tratamentele la pacienţi'', conform aceluiaşi Sean Parker.

Cercetătorul Carl June, de la University of Pennsylvania, va fi directorul institutului. June a reuşit în 2011 tratarea a doi pacienţi din trei de leucemie limfatică cronică, conform studiilor New England Journal of Medicine and Science Translational Medicine. A fost pentru prima dată când cineva a demonstrat că sistemul imunitar poate fi antrenat să vâneze şi să ucidă cancerul.

Sean Parker a acumulat mare parte din avere ca investitor al Facebook, fiind şi primul care a deţinut funcţia de preşedinte al companiei ce deţine reţeaua de socializare. Parker este implicat activ în mai multe companii din domeniul tehnologiei, printre care şi Spotify, însă se dedică foarte mult şi activităţilor filantropice. Din 2005 a început să facă donaţii substanţiale pentru lupta împotriva cancerului, iar în prezent are o avere estimată la 3 miliarde de dolari.AGERPRES/(AS-autor: Liviu Tatu, editor: Codruţ Bălu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.