Modifică dimensiunea fontului:
Vaslui, 13 oct /Agerpres/ - Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, a afirmat luni, la Vaslui, că instituţia pe care o conduce nu va tolera actele de culpă medicală.
Afirmaţia a fost făcută în contextul în care la Spitalul Municipal Huşi se află în desfăşurare o anchetă după ce o fetiţă în vârstă de patru ani, diagnosticată cu laringită, a murit imediat după internare, părinţii micuţei acuzând cadrele medicale de neglijenţă.
"Aştept să se pronunţe specialiştii. Este o anchetă în desfăşurare. Doar spun încă o dată că nu o să tolerăm niciun act care ţine de culpa medicală. Nu pot spune eu, doar pe baza informaţiilor de presă că acolo a fost culpă medicală. Lucrul acesta îl vor spune specialiştii în momentul în care ancheta va fi finalizată. Am răspuns destul de prompt la această situaţie, am fost imediat anunţat de Direcţia de Sănătate Publică, iar mesajul nostru este că nu tolerăm astfel de situaţii. Ne aducem aminte cum înainte, în astfel de cazuri, lucrurile erau tergiversate, amânate, până când opinia publică uita şi lucrurile nu se mai rezolvau niciodată", a declarat Nicolae Bănicioiu.
Ministrul Sănătăţii a făcut referire şi la recentul caz de la Iaşi, unde conducerea Maternităţii "Elena Doamna" a fost demisă, după ce o gravidă a născut un făt care era mort de mai bine de 24 de ore.
"La Iaşi ministerul şi-a făcut treaba cel mai repede, ancheta a durat mai puţin de o săptămână, ulterior şi ceilalţi s-au mişcat şi au încercat să ţină pasul cu noi. La fel se va întâmpla şi la Huşi. Ancheta va dura atât timp cât este nevoie, dar nu mai mult de două săptămâni. Două săptămâni poate fi mult. Un caz de felul acesta, cel puţin în viziunea noastră poate fi investigat mai repede. (...) Deocamdată, se verifică dacă protocoalele terapeutice au fost respectate. După aceea, vor veni şi celelalte rezultate, ulterior şi Colegiul Medicilor se va pronunţa", a afirmat ministrul.
Nicolae Bănicioiu intenţionează să meargă la Huşi pentru a vedea spitalul şi cum se poate rezolva problema legată de lipsa de personal de la această unitate sanitară.
O familie din satul vasluian Plopi, comuna Buneşti-Avereşti, acuză cadrele medicale de la Spitalul Municipal Huşi pentru decesul fetiţei lor în vârstă de patru ani, căreia i s-a administrat tratament antibiotic fără să fi fost testată în prealabil. De cealaltă parte, conducerea spitalului susţine că în acest caz a fost vorba despre o "evoluţie fulminantă a bolii", care a condus la decesul pacientei. Medicii admit, însă, că fetiţei nu i s-a făcut o testare antialergică prealabilă. Inspectoratul de Poliţie al Judeţului a demarat, la rândul său, cercetări, în acest caz fiind deschis dosar penal pentru moarte suspectă. AGERPRES/(AS - autor: Loredana Ciobanu, editor: Cristian Anghelache)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.