COD GALBEN: 14-05-2025 ora 10 Intre 15 mai, ora 10 – 15 mai, ora 22 se va semnala instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 7 iun /Agerpres/ - Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a anunţat, marţi, că i-a cerut liderului deputaţilor social-democraţi, Florin Pâslaru, să urgenteze procedurile în vederea revocării lui Valeriu Zgonea din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, adăugând că, ulterior, se va decide în cadrul Biroului Permanent Naţional al partidului cu privire la înlocuitorul acestuia.

"În ceea ce priveşte nominalizarea unui membru PSD din Camera Deputaţilor ca posibil înlocuitor al lui Valeriu Zgonea am luat mandatul Comitetului Executiv Naţional pentru ca BPN-ul să hotărască acest lucru, urmând să facem o analiză serioasă", a declarat Liviu Dragnea, la finalul şedinţei CExN al PSD.

El a afirmat că PSD are o "listă lungă" de posibili înlocuitori ai lui Valeriu Zgonea la şefia Camerei Deputaţilor, întrebat dacă social-democraţi au o "listă scurtă" de nume în acest sens.

"Avem o listă lungă. PSD e un partid foarte mare, care tocmai a reputat o victorie foarte mare. În Biroul Permanent Naţional, exact după momentul în care postul va rămâne vacant, vom avea o discuţie şi vom lua o decizie. De ce îmi iau această măsură de siguranţă? Sunt foarte supărat, pentru am înţeles că a ieşit domnul Zgonea într-o altă conferinţă de presă în care a spus, iarăşi, că a identificat nişte probleme procedurale, ilegalităţi, nu mai ştiu. Eu i-am transmis domnului Pâslaru, colegul meu, liderul de grup, şi îi spun şi acum, că dacă şi de data asta se vor împiedica în proceduri nu mai poate rămâne lider de grup. Şi o să mă gândesc serios şi la colegii mei care sunt în Biroul permanent al Camerei, pentru că ar fi ruşinos, dincolo de faptul că este un cetăţean care s-a legat de scaun. Asta e problema dumnealui, dar ar fi ruşinos pentru noi ca grup parlamentar şi pentru celelalte grupuri care ne susţin să nu putem elibera acea funcţie care e ocupată acum de cineva fără de partid", a declarat Dragnea.

Preşedintele PSD a adăugat că şi din acest motiv nu vrea să pronunţe niciun nume de înlocuitor. "Din acest motiv, nu vreau să-l creăm şi noi pe Predoiu al nostru, 'preşedintele to be elected'. Chiar nu vrem să ajungem în situaţia aceasta'", a susţinut Liviu Dragnea.

Potrivit acestuia, CExN a mai aprobat ca în cadrul Biroului Permanent Naţional să se analizeze şi oportunitatea unei moţiuni de cenzură. "În ceea ce priveşte moţiunea de cenzură, aşa cum am spus mereu, e o decizie importantă, grea, pe care trebuie să o analizăm foarte bine. Ne-am luat mandat pentru Biroul Naţional pentru a ne mişca repede", a explicat Dragnea. AGERPRES/(A - autor: Daniel Florea, editor: Claudia Stănescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.