COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 10 se va semnala val de căldură persistent și intens, caniculă și disconfort termic accentuat COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 10 se va semnala instabilitate atmosferică accentuată COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 10 se va semnala instabilitate atmosferică accentuată COD ROSU: 27-06-2025 ora 16 Intre 16:00 si 17:00 se va semnala Grindină de mari dimensiuni (>4 cm), vijelie puternică cu rafale > 90 km/h, averse torențiale ce vor acumula 40...45 l/mp, frecvente descărcări electrice, in Județul Bacău; COD ROSU: 27-06-2025 ora 15 Intre 15:40 si 16:30 se va semnala Grindină de mari dimensiuni (>4 cm), vijelie puternică cu rafale de 90 km/h, averse torențiale ce vor acumula 30....40 l/mp, frecvente descărcări electrice, in Județul Neamţ;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 7 iun /Agerpres/ - Cererea Uniunii Salvaţi Bucureştiul de renumărare a buletinelor de vot din mai multe secţii din sectorul 1 a ajuns, marţi, la Biroul Electoral de Circumscripţie şi ar putea fi soluţionată în cursul acestei zile.

"A ajuns la noi, am înregistrat-o, în acest moment terminăm de centralizat secţiile de votare, după care o să o analizăm. S-ar putea ca pe seară să avem o soluţie", a declarat pentru AGERPRES preşedintele Biroului Electoral Sector 1, procuror Alexandru Stoian.

Uniunea Salvaţi Bucureştiul a depus la Biroul Electoral al Sectorului 1 o cerere de renumărare a buletinelor de vot în cinci-zece secţii, invocând discrepanţe statistice.

Potrivit liderului formaţiunii, Nicuşor Dan, USB a avut iniţial delegaţi în toate secţiile de votare din sectorul 1, dar că nu a fost vorba de membri de partid, ci de persoane care şi-au oferit ajutorul. O parte dintre acestea s-au retras, inclusiv pentru a participa la concertul Maroon 5, care a avut loc duminică seara în Bucureşti. "Nu puteam să îi mai înlocuim, pentru că era o dată limită până la care se propuneau şi au rămas nişte secţii în care nu am avut pe nimeni", a precizat el.

Candidata Uniunii Salvaţi Bucureştiul la Primăria sectorului 1, Clotilde Armand, a câştigat în secţiile de votare în care USB a avut observatori, dar a pierdut în celelalte, a precizat, luni, Nicuşor Dan, într-o postare pe facebook. AGERPRES/(AS - autor: Florentina Ştefănescu, editor: Georgiana Tănăsescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.