Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Chinteni, 23 iul /Agerpres/ - Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Daniel Constantin, a declarat joi, pentru AGERPRES, că face demersuri pentru a aduce cât mai aproape de fermieri informaţiile despre fondurile europene şi de a primi de la aceştia informaţii despre nevoile pe care le au.

El face, pe parcursul zilelor de joi şi vineri, vizite de lucru în şase comune clujene, alături de caravana PNDR 2020, în vederea promovării Reţelei Naţionale de Dezvoltare Rurală.

'Este o vizită în scop profesional, încercăm să aducem informaţiile despre fondurile europene mai aproape de fermieri. Pe de altă parte, încercăm să identificăm la nivel de comună oameni care sunt interesaţi să intre în reţeaua naţională de dezvoltare rurală. Ce înseamnă acest lucru ? Să interacţioneze direct cu oamenii din Ministerul Agriculturii, din Autoritatea de Management, să primească informaţii în mod direct, să le transmită fermierilor, dar, în egală măsură, să ne transmită şi nouă informaţii cu privire la activitatea care se desfăşoară în fiecare comună şi nevoile pe care le au fermierii. Pe de altă parte, este o perioadă extrem de încărcată, în sensul că suntem pe ultima sută de metri pentru accesarea de fonduri europene din Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013. În egală măsură, am lansat şi cred că suntem singurul minister care deja a lansat aproape toate măsurile pentru finanţare, primim proiecte. Valoarea proiectelor măsurilor deschise este deja de 900 de milioane de euro, numai pentru anul 2015, din luna septembrie se deschide şi ultima măsură cu interes extraordinar pentru primării, măsura de investiţii în zona de infrastructură rutieră, canalizare, apă. Aşadar, sunt foarte multe informaţii pe care trebuie să le transmitem', a menţionat Daniel Constantin.

Potrivit acestuia, judeţul Cluj ar trebui să acceseze mai multe fonduri europene.

'Ce am observat: că este un judeţ în care s-au investit aproape 260 de milioane de euro, sunt contractate în momentul de faţă şi s-au plătit o mare parte din aceste sume, dar e un judeţ în care mai e nevoie de finanţare. Trebuie să mai aducem aici foarte multe fonduri europene; dacă nu mă înşel, doar 46 de comune au beneficiat de finanţare până acum pe zona de infrastructură, undeva la 360 de tineri. Deci încă mai este nevoie de fonduri pentru a dezvolta agricultura şi infrastructura rurală', a completat Daniel Constantin.

Primarul comunei Chinteni, Lucia Suciu, a declarat, pentru AGERPRES, că fermierii din zonă au, la fel ca ceilalţi fermieri din judeţ, o serie de probleme.

'Pe noi ca primărie ne interesează derularea fondurilor europene pe măsurile care urmează şi în ce măsură Ministerul Agriculturii ne poate sprijini, pentru că este foarte important ca aceste fonduri să se deruleze în regim de urgenţă. Nu este firesc să se deruleze un proiect european pe o perioadă de cinci ani. (...) Problemele fermierilor: nu au unde valorifica produsele finite, în acest moment stau cu laptele pe stoc, pentru că nu este ridicat de către nimeni. Ştim cu toţii ce s-a întâmplat cu Napolact Cluj, spunem că este în inima Ardealului şi de fapt dânşii aduc lapte praf din Ungaria. Este problema cu care se confruntă crescătorii de ovine, nu au unde să-şi valorifice produsele, lipsa unui centru care să preia aceste produse şi să le distribuie mai departe, nu suntem sprijiniţi pentru a face export, chiar dacă avem numărul de animale şi avem suficiente produse. Deci, un centru unde să fie aduse aceste produse şi pe urmă a le exporta spre alte ţări ale UE cred că ar fi foarte benefic. Ne gândim că nu avem un abator la nivelul judeţului Cluj - o mare problemă pentru crescătorii de animale. Nu este firesc să circule prin alte judeţe. Trebuie să-şi îndrepte atenţia şi spre judeţul Cluj şi trebuie să găsească o soluţie şi pentru aceşti fermieri', a afirmat Lucia Suciu. AGERPRES/ FOTO PE FLUX/ (A - autor: Marius Septimiu Avram, editor: Marius Frăţilă)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.