COD GALBEN: 17-06-2025 ora 10 Intre 17 iunie, interval orar 12 – 21 Fenomene vizate se va semnala 17 iunie, interval orar 12 – 21 Fenomene vizate COD GALBEN: 17-06-2025 ora 10 Intre 17 iunie, interval orar 12 – 21Fenomene vizate se va semnala 17 iunie, interval orar 12 – 21Fenomene vizate COD GALBEN: 17-06-2025 ora 16 Intre 16:00 si 17:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină de mici dimensiuni. in Județul Gorj, Județul Mehedinţi; COD GALBEN: 17-06-2025 ora 15 Intre 15:20 si 16:15 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Hunedoara;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Doha, 3 mai - Trimisul special al AGERPRES, Doroteea Purcărea, transmite: Premierul Victor Ponta a anunţat duminică, la Doha, că în cadrul întâlnirii pe care a avut-o cu CEO-ul de la Qatar Airways a prezentat o ofertă de investiţii referitoare la pachetul Aeroportul Otopeni - compania Tarom.

"M-am văzut şi am discutat şi la nivel politic cu CEO-ul de la Qatar Airways, informându-l despre dorinţa noastră de a lista Aeroportul Bucureşti - Otopeni, de a restructura şi a salva TAROM-ul. (...) Bucureştiul e unul dintre aeroporturile din regiune care s-a dezvoltat cel mai mult, dar are nevoie în continuare de investiţii, pentru că deja începe şi îşi atinge limitele de infrastructură. (...) Vreau să procedăm cât mai repede la o listare, care înseamnă capital privat care va rămâne în companie (...) pentru a se extinde aeroportul. Şi, la pachet cu aeroportul, care înseamnă sigur servicii pentru toate companiile care operează zboruri la Bucureşti, căutăm un partener pentru TAROM", a anunţat Ponta într-o conferinţă la Doha.

El a adăugat că, în acest moment, principalul investitor poate fi una dintre companiile din regiunea Golfului, întrucât "companiile europene au propriile lor probleme şi nu sunt dornice să investească în TAROM".

Întrebat dacă se gândeşte la un acţionariat străin minoritar sau majoritar în cazul acestei oferte, Ponta a răspuns: "Rămâne să negociem. Din punctul meu de vedere, orice variantă în care TAROM e salvat este o variantă bună. Majoritar, minoritar, orice... Pentru că, dacă vă uitaţi în jurul nostru, Malev-ul s-a închis, Bulgaria s-a închis, Air Serbia o duce greu (...), deci e perioadă de reaşezare pe piaţa aviatică mondială".

Premierul a anunţat că în zilele următoare va face oferte similare şi companiilor aeriene Emirates şi Etihad, reamintind că a discutat deja pe această temă la Bucureşti cu conducerea Turkish Airlines.

Ponta a spus că din discuţiile cu conducerea Qatar Airways a aflat că în scurt timp vor fi două curse zilnice Bucureşti - Doha.

"Înseamnă că este o piaţă interesantă şi în creştere", a arătat premierul, precizând că data de la care se va introduce o a doua cursă între cele două capitale ţine de negocierile cu Autoritatea Aeronautică Română. AGERPRES/(editor: Florin Marin)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.