

Şeful diplomaţiei americane Antony Blinken a afirmat marţi că armata israeliană trebuie să facă "schimbări fundamentale" după moartea "nejustificată" a unei activiste turco-americane, ucisă în timpul unei manifestaţii în Cisiordania ocupată, notează AFP.
Ancheta şi mărturiile arată că moartea activistei de 26 de ani Aysenur Ezgi Eygi "nu a fost provocată şi este nejustificată", a declarat Blinken jurnaliştilor la Londra.
"Nimeni nu ar trebui să fie împuşcat pentru că a participat la o manifestaţie", a spus el.
"În opinia noastră, forţele de securitate israeliene trebuie să facă schimbări fundamentale în modul în care operează în Cisiordania, inclusiv în regulile lor de angajare", a continuat secretarul de stat.
"Este al doilea cetăţean american ucis de forţele de securitate israeliene. Este inacceptabil. Acest lucru trebuie să se schimbe", a spus el.
La rândul său, preşedintele american Joe Biden a afirmat că moartea activistei a fost "un accident".
"Se pare că a fost un accident, a fost un ricoşeu la pământ şi a fost lovită accidental", a spus Biden, la câteva ore după declaraţiile secretarului său de stat.
Incidentul a avut loc vineri în satul Beita, din nordul Cisiordaniei ocupate, unde se desfăşoară demonstraţii săptămânale împotriva coloniilor israeliene, considerate ilegale conform dreptului internaţional.
Armata israeliană a estimat marţi că este "foarte probabil" ca focuri de armă ale trupelor sale să o fi ucis "indirect şi involuntar" pe fată.
Comunicatul armatei publicat marţi indica faptul că militanta a fost ucisă "în timpul unei revolte violente în care zeci de suspecţi palestinieni au ars cauciucuri şi au aruncat cu pietre în forţele de securitate" la Beita.
Focurile de armă "nu au vizat-o pe ea, ci pe principalul instigator al revoltei", a precizat armata într-un comunicat. AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza, editor online: Andreea Preda)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
< | july 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |