COD GALBEN: 12-05-2025 Intre 00:30 si 06:30 se va semnala Ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m ce va favoriza, în funcție de condițiile locale, formarea ghețușului sau chiciurei. in Județul Suceava;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 20 sep /Agerpres/ - Persoanele care vor să devină voluntari în cadrul acţiunii de curăţenie naţională 'Let's Do It, Romania!, stabilită pentru data de 24 septembrie, se pot înscrie în program începând de marţi, au anunţat organizatorii evenimentului, într-un comunicat de presă, transmis AGERPRES.

Potrivit echipei 'Let's Do It, Romania!', cei care doresc să participe la acţiunile de ecologizare se pot înscrie online, fie direct pe site-ul dedicat al campaniei, fie în aplicaţia "Let's Do It, Romania!", disponibilă gratuit pentru iPhone şi Android. Odată încris, voluntarul îşi poate forma o echipă alături de care să cureţe anumite locuri de deşeuri, ce se regăsesc pe Harta Naţională a Deşeurilor.

O altă modalitate de înscriere este offline, direct la unul dintre punctele de înregistrare ce vor fi disponibile în data de 24 septembrie, în fiecare oraş participant la campania 'Let's Do It, Romania!'.

Toate punctele de înregistrare pentru Ziua de Curăţenie Naţională vor fi afişate în curând pe site-ul "Let's Do It, Romania!" şi pe pagina de Facebook. De asemenea, pe site-ul proiectului a fost creată şi o pagină cu răspunsuri la cele mai frecvente întrebări ale voluntarilor, iar în săptămâna 19 - 24 septembrie va intra în scenă şi un call-center dedicat.

Conform echipei proiectului, România va coordona, în acest an, şi activitatea de curăţenie naţională din Republica Moldova, prin asigurarea de resurse financiare şi materiale, precum şi de toată expertiza necesară.

Astfel, România va oferi întregul suport tehnic pentru echipa 'Hai Moldova!', de la dezvoltarea site-ului 'Hai Moldova!' la Harta Deşeurilor, care va fi realizată cu ajutorul aplicaţiei de raportare a deşeurilor 'Let's Do It!', lansată în urmă cu un an în România. Susţinerea din partea 'Let's Do It, Romania!' nu va fi cuprinde doar Ziua de Curăţenie de pe 24 septembrie, ci va continua şi după această zi, printr-o campanie de educare a elevilor în şcolile din municipiul Chişinău.

În 2016, 'Let's Do It, Romania!' beneficiază, pentru prima dată, de sprijinul Guvernului României, iar cinci ministere vor fi implicate în mod direct în Ziua de Curăţenie Naţională: Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, prin structurile sale (Apele Române, Garda Naţională de Mediu, APM), va contribui la identificarea zonelor cu deşeuri; Ministerul Educaţiei Naţionale, care va implica din nou profesori şi elevi; Ministerul de Interne, care va participa la curăţenie cu instituţiile din subordine: Jandarmeria Română, Poliţia Română; Ministerul Justiţiei, care se va implica prin Administraţia Naţională a Penitenciarelor; Ministerul Transporturilor, care va face curăţenie în gări şi în apropierea acestora.

'Let's Do It, Romania!' este cel mai mare proiect de implicare socială organizat în România. Iniţiativa este parte din comunitatea internaţională 'Let's Do It, World!'.

Conform datelor oficiale, în cei şapte ani de existenţă, numărul voluntarilor participanţi a ajuns la 1,2 milioane, în timp ce 3.300 de persoane au descărcat aplicaţia dedicată 'Lets Do It, România'. În acelaşi timp, 51% din totalul sesizărilor din teren au fost rezolvate. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.