Oprișan a declarat că, inițial, a trimis o notificare prin intermediul avocaților către șeful Ligii Profesioniste de Fotbal. Potrivit notificării, Dumitru Dragomir trebuia să facă dezmințirea în termen de trei zile. Documentul a fost primit la Ligă în ziua de 10 octombrie, după cum arată actele prezentate de Adrian Oprișan.
''Președintele LPF, Dumitru Dragomir, nu a făcut dezmințirea în termenul stabilit. Îl voi da în judecată și îi cere daune morale și materiale importante, deoarece mi-au creat un imens prejudiciu de imagine, mie și societății Gama Verde la care sunt administrator, fără a avea documente care să susțină că cele afirmate de el sunt și reale'', a declarat Adrian Oprișan.
Conform notificării prezentate AGERPRES de către Adrian Oprișan, în zilele 13-14 septembrie, Dumitru Dragomir a făcut mai multe afirmații defăimătoare care au fost preluate de realitatea.net, onlinesport.ro și alte agenții și companii de presă, transmise de posturile de televiziune sport.ro și PROTV, precum și de alte companii din mass-media, afirmații având următorul conținut:
''Au pus brazde uscate și apoi au dat cu vopsea verde. Problema e alta: Primăria și cu FRF au fost păcălite... a fost o escrocherie, iar Primăria trebuie să ceară daune'', ''Ne-ați făcut de rușine în toată lumea. Ai nenorocit o țară întreagă. Toată lumea aruncă vina pe Primărie, pe federație, dar vinovat ești dumneata (Adrian Oprișan - n.n.). Ar trebui să fii dat în judecată și să ți se ceară daune interese pentru măgăria pe care ai făcut-o. Ce interes a avut Federația sau Liga în chestia asta? Nu v-a fost rușine să puneți brazde uscate? Ne-am făcut de râs, ne fac ăia păduchioși prin Franța și râd de noi din cauza gazonului' a spus Dumitru Dragomir, considerându-l vinovat pe Oprișan de starea gazonului Arenei Naționale la meciul cu Franța.
Documentul mai precizează că declarațiile lui Dumitru Dragomir ''sunt simple aprecieri care nu au suport real, au fost făcute publice cu vădită rea-credință de domnia voastră și sunt de natură să aducă grave prejudicii de imagine societății subscrise''.
''Având în vedere că declarațiile de presă anterior citate sunt contrazise de documentele anexate prezentului înscris cât și de întreaga documentație de execuție a lucrărilor de construire și amenajare a suprafeței de joc din cadrul stadionului Național Arena, vă rugăm să aveți amabilitatea că în termen de 3 (trei) zile de la data primirii prezentului document să retractați/dezmințiți public afirmațiile mai sus amintite, prin intermediul instituțiilor de presă abilitate, cu precădere aceleași care au preluat și publicat declarațiile defăimătoare'', se mai arată în notificare.
Potrivit notificării, dezmințirea pe care trebuia să o facă Dumitru Dragomir trebuia să conțină informații precum că ''societatea Gama Verde SRL nu a pus gazon uscat pe Arena Națională, gazonul nu a fost vopsit și nu știți dacă firma Gama Verde este vinovată pentru starea gazonului de pe Arena Națională; că vă cereți scuze pentru afirmațiile neadevărate făcute atât referitor la societatea Gama Verde SRL, cât și în ce îl privește pe proprietarul acesteia, dl. Adrian Oprișan, referitor la gazonul Arenei Naționale'. AGERPRES


Patronul societății Gama Verde, Adrian Oprișan, îl va da în judecată pe președintele Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Dumitru Dragomir, dacă acesta nu va dezminți public afirmațiile jignitoare referitoare la situația gazonului montat pe Arena Națională din București.
