'Una dintre nemulțumirile mari este că nu am reușit să absorbim mai multe fonduri europene, deși, trebuie să spun că după semnarea contractului autoritățile locale au obligația de a implementa proiectele și nu ministerul. Totuși, este un eșec în acest an. Al doilea este tăierile ilegale. Deși am intervenit mai puternic, am avut descinderi împreună cu Poliția, cu Jandarmeria, este loc de mai bine', a spus Borbely Laszlo, menționând în context că Ministerul Mediului dorește să înăsprească legislația începând de anul viitor, pentru a-i pedepsi mai drastic pe cei care taie ilegal arbori din păduri. Potrivit propunerii legislative, va fi considerată infracțiune și tăierea unui metru cub de lemn, nu de la cinci în sus, cum este în prezent. Referindu-se la capitolul realizări și satisfacții, Borbely Laszlo a precizat că în Programul 'Casa Verde' au fost înscrise 43.000 de locuințe în decurs de doi ani, în care s-au introdus centrale termice cu energie regenerabilă.
Acesta a mai adăugat că un proiect de succes, pe care îl îndrăgește foarte mult, este cel de construire a pistelor pentru bicicliști, la acest capitol fiind 48 de proiecte din toată țara desemnate câștigătoare. 'Vom continua acest proiect și anul viitor, când vom porni și un program foarte mare, de reabilitare a sistemelor de alimentare cu apă în zonele rurale, care înseamnă, cumulat - de la Fondul de Mediu și din împrumuturi externe - circa 2,8 miliarde de lei', a mai spus Borbely Laszlo. AGERPRES.


Tăierile ilegale de arbori și slaba absorbție a fondurilor europene sunt principalele nemulțumiri ale ministrului Mediului și Pădurilor, Borbely Laszlo, care a făcut sâmbătă, la Sfântu Gheorghe, un scurt bilanț al activității din acest an. La capitolul satisfacții, a enumerat programul 'Casa Verde' și pistele pentru bicicliști.