Potrivit lui Geoană, sistemul democratic european trebuie respectat, iar excesele "evitate".
"A fost o întâlnire extrem de oportună pentru că subiectele zilei nu au cum să nu fie pe agenda Consiliului Europei și Adunării Parlamentare. Am indicat, într-o manieră extrem de clară, subiectul expulzării romilor din anumite țări europene. În opinia mea, convențiile europene și sistemul democratic european trebuie să își spună cuvântul. Evident există nevoia respectării ordinii, dar trebuie să evităm excesele și generalizările, care riscă să ducă la perturbări democratice destul de serioase", a declarat președintele Senatului.
De asemenea, în cadrul întrevederii s-a discutat și despre nevoia ca sistemul judiciar din România să fie "reformat" pentru ca, în viitor, numărul românilor care apeleză la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) să scadă.
"Am vorbit și despre nevoia ca în relația noastră cu Consiliul Europei să beneficiem de expertiza Comisiei de la Veneția în ceea ce privește reformarea Constituției. Trebuie să găsim modalități de reformare a sistemului judiciar din România astfel încât mai puțini români să fie obligați să apeleze la Curtea Europeană a Drepturilor Omului pentru a-și găsi dreptatea. Acest lucru este un subiect de preocupare atât pentru România, cât și pentru Consiliul Europei. România este într-un foarte neplăcut top al țărilor ai căror cetățeni sunt nevoiți să apeleze la CEDO", a mai spus Mircea Geoană.
Nu în ultimul rând, președintele Senatului a precizat că discuția a vizat și nevoia ca Republica Moldova să primească în continuare asistență pentru asigurarea unui "proces democratic transparent pentru referendumul care se apropie în această țară".
La întâlnirea președintelui Adunării Parlamentare a Consiliului Europei cu președintele Senatului au mai participat, între alții, președintele comisiei pentru politică externă, Titus Corlățean și președintele comisiei pentru apărare, Teodor Meleșcanu.
Președintele Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Mevlut Cavusoglu, s-a mai întâlnit marți cu președintele Camerei Deputaților, Roberta Anastase, urmând apoi să aibă o întrevedere și cu ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, dar și cu Patriarhul Daniel al Bisericii Ortodoxe Române. AGERPRES


Președintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat marți, la finalul întrevederii cu președintele Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Mevlut Cavusoglu, că discuția s-a axat în primul rând pe subiectul referitor la expulzarea romilor din țările europene.