"Am discutat cazuri punctuale cu prefecții, inclusiv cazul de la Mangalia unde sunt extrem de nemulțumit de faptul că autoritățile locale și politicienii lasă oamenii în frig pentru că nu se înțeleg din punct de vedere politic. Guvernul a alocat niște bani pentru a plăti combustibilul necesar pentru încălzire și nici acum nu s-a deblocat situația. Am cerut prefectului de Constanța să se implice direct și să cheme pe factorii implicați pentru a rezolva problema", a spus Boc, după întrunirea Comitetului pentru situații de urgență care a avut loc la Ministerul Administrației și Internelor.
Emil Boc a adăugat că în cadrul ședinței s-a discutat problema legată de polei care rămâne principala problemă sâmbătă și duminică și solicitarea către autorități să rămână în stare "de vigilență maximă" până miercuri având în vedere prognoza de viscol.
"Am cerut prefecților coordonare și responsabilitate în raport cu autoritățile centrale și Ministerul Transporturilor de corelare a deciziilor de închidere-deschidere de drumuri pentru acele sectoare care leagă autostrăzile sau drumurile naționale pentru că există riscul ca oamenii să rămână în frig. Le-am spus prefecților că acțiunile de haiducie rutieră individuală sunt excluse, nu voi tolera astfel de situații. Am avut azi noapte o situație la Călărași și nu vreau ca asemenea incident să se mai repete, administratorul drumului este cel care decide închiderea circulației", a subliniat premierul. AGERPRES


Premierul Emil Boc a cerut sâmbătă prefectului de Constanța să se implice direct pentru deblocarea situației de la Mangalia unde oamenii au rămas fără căldură, deși Guvernul a alocat banii necesari, din cauză că autoritățile locale și politicienii nu se înțeleg.