Decizia menținerii și prelungirii stării de arest a fost atacată cu recurs de cei doi.
Primarul suspendat Sorin Apostu a fost prezentat, joi, în fața judecătorilor Curții de Apel Cluj, la primul termen al procesului în care el este judecat pentru fapte de corupție.
Sorin Apostu și omul de afaceri Călin Stoia au fost aduși încătușați la Curtea de Apel Cluj, iar procesul s-a desfășurat cu ușile închise.
Potrivit materialului de trimitere în judecată, Sorin Apostu este acuzat de luare de mită, complicitate la spălare de bani în formă continuată, complicitate la fals în înscrisuri sub semnătură privată, trafic de influență în formă continuată, instigare la spălare de bani în formă continuată, instigare la fals în înscrisuri sub semnătură privată și primire de foloase necuvenite.
Călin Stoia, administrator al SC Compania de Salubrizare Brantner Vereș, este cercetat, printre altele, pentru dare de mită și spălare de bani, iar soția lui Sorin Apostu, avocatul Monica Apostu, este cercetată, printre altele, pentru complicitate la luare de mită, spălare de bani, fals în înscrisuri și complicitate la trafic de influență.
Pe 9 noiembrie, Sorin Apostu a fost reținut de DNA și apoi arestat printr-o decizie a Curții de Apel Cluj sub acuzația că a luat mită în schimbul încheierii unor contracte legate de asigurarea parcului auto și de salubrizare. De asemenea, Călin Stoia a fost arestat pentru dare de mită. AGERPRES


Curtea de Apel Cluj a decis, joi, că măsura arestării primarului suspendat Sorin Apostu și a omului de afaceri Călin Stoia este în continuare necesară.