Evacuarea a 200 de romi din Marsilia

Marți, 27 Septembrie 2011 11:49
Votati
(0 voturi)

Circa 200 de romi originari din România au fost evacuați în cursul dimineții dintr-un cartier din Marsilia, provocând nemulțumirea Ligii drepturilor omului (LDO), potrivit mai multor surse citate de ziarul Le Figaro în ediția de marți.



Evacuarea acestor romi, între care mulți copii și chiar și câțiva bebeluși, a început dis-de-dimineață, potrivit unei reprezentante a asociației 'Rencontres Tsiganes', Caroline Godard, prezentă la fața locului.

'La Marsilia sunt două tabere de romi. Aceasta, care este mai veche, cuprinde copii ce sunt școlarizați. Deci, ei nu vor mai putea merge azi la școală, iar grupul va fi dispersat', s-a revoltat președintele LDO din Bouches-du-Rhône, Bernard Eynaud, și el prezent la evacuare. Operațiunea de evacuare era asigurată de 150 de polițiști și jandarmi.

Potrivit lui Bernard Eynaud, operațiunea se desfășura într-o 'atmosferă tensionată', cu participarea unui mare număr de polițiști 'agresivi', 'ceea ce este ceva nou'. El a mai afirmat că unei ziariste nu i s-a dat voie să pătrundă în tabără.

'Primăria Marsiliei s-a angajat la 11 august să organizeze o masă rotundă în vederea identificării de soluții și iată că singurul răspuns dat azi este intervenția polițiștilor', a adăugat acesta. 'Romii care vor accepta să se întoarcă în România vor fi conduși la un centru de primire de urgență din Madrague-Ville', a precizat Bernard Eynaud. AGERPRES

Banner

Știri interne

Știri externe

Știri economice

Știri sportive

Mondorama

Zig Zag

Ora Europei

Bănci - Piețe - Capital

Viața Parlamentară

Administrație

Info AGERPRES

Breviar Medical

Monitorizare presă

Monitorizare presă internațională

Real Time Monitoring

Revista presei

Știri pentru crawler

Serviciul foto

Infografie

Calendarul săptămânal

Calendarul evenimentelor

Azi in istorie

Retrospectiva zilei

Dosar tematic

Biografii

Instituții și Organizații din România