Șeful statului iranian se va întâlni cu omologul său libanez Michel Suleiman, cu premierul Saad Hariri, cu președintele Parlamentului Nabih Berri, precum și cu responsabili ai organizației șiite libaneze Hezbollah, conform surselor citate.
Va fi prima vizită a liderului iranian ultraconservator în Liban, de la alegerea sa în 2005, în cadrul primului mandat prezidențial.
Ultima vizită la Beirut a unui șef de stat iranian a fost efectuată în mai 2003 de către fostul președintele reformator Mohammed Khatami.
Iranul sprijină Hezbollah, în timp ce majoritatea parlamentară și guvernul Hariri sunt susținute de Statele Unite ale Americii și Arabia Saudită.
La 25 august, Teheranul și-a manifestat disponibilitatea de a contribui la echiparea armatei libaneze, după ce liderul Hezbollah Hassan Nasrallah i-a cerut guvernului de la Beirut să ceară sprijinul Iranului în acest sens.AGERPRES


Președintele iranian Mahmoud Ahmadinejad va efectua în curând prima sa vizită în Liban la 13 octombrie, au anunțat joi surse guvernamentale libaneze, citate de AFP.