''Mai mult, am stabilit că pot fi folosite fondurile europene neangajate ca garanție pentru obținerea de credite bancare în vederea dezvoltării sau apariției de IMM-uri. Cred că este una din cele mai importante decizii anticriză - aceea de a implica masiv Uniunea Europeană, resursele financiare europene și garanțiile ce pot fi date contra resurselor europene alocate țărilor încă neangajate în contracte. (...) Aș sublinia, nu pentru că neapărat că mereu am fost inspirați la un moment dat, că România a generat un fond de garanții guvernamentale pentru crearea de IMM-uri încă din 2010. Este adevărat, nivelul de garanții nu a fost foarte mare - câteva zeci de milioane - dar iată încă o măsură pe care într-un fel sau altul am anticipat-o și care acum va fi mai puternic susținută și cu resurse financiare europene'', a menționat Băsescu.
Un număr de 25 de state membre ale UE - cele 17 din zona euro și încă 8 din afara acesteia, inclusiv România - au căzut de acord luni seară, la Bruxelles, după o reuniune informală care s-a prelungit peste trei ore, asupra formei Tratatului privind stabilitatea, coordonarea și convergența în Uniunea Economică și Monetară (UEM), convenit de principiu în luna decembrie. Semnarea documentului este prevăzută pentru Consiliul European din 1-2 martie. Marea Britanie a anunțat încă din luna decembrie că nu va participa la noul acord, iar Republica Cehă a refuzat, luni seară, să se pronunțe pentru moment în favoarea noului pact bugetar, destinat consolidării disciplinei bugetare în zona euro.
Referitor la acest document, șeful statului român a afirmat că susține aplicarea în întregime a capitolelor Tratatului de către România, care nu a adoptat deocamdată moneda unică europeană. ''Ca o țară care a reușit să se stabilizeze, putem progresa și ar fi păcat să nu progresăm, mai ales că avem opțiunea de a intra cu o parte din Tratat sau cu tot Tratatul. Eu vă spun de acum că opțiunea mea, chiar dacă este una severă și ne va cere rigoare în perioada următoare, este să adoptăm toate capitolele Tratatului, inclusiv cele care se referă la politicile fiscale - sigur, aplicate inteligent. Orice efort făcut acum ne va consolida tot mai puternic și până la urmă, ca să fii european și membru al UE, nu mai poți fi altfel decât performant. Va fi opțiunea noastră dacă vrem să fim performanți, competitivi și să aducem valoare adăugată în UE sau să fim tratați, așa, de UE doar pentru că nu putem fi în altă parte. Opțiunea mea va fi cea a performanței'', a încheiat Traian Băsescu. AGERPRES.


Declarația privind creșterea economică și ocuparea forței de muncă, adoptată luni seara de liderii statelor membre UE, vizează o implicare consistentă a fondurilor europene aflate atât la dispoziția Comisiei Europene, cât și a resurselor neangajate destinate statelor membre în crearea de IMM-uri, care să genereze locuri de muncă, a declarat președintele Traian Băsescu, după reuniunea informală a Consiliului European.