Raportul FMI arată că această criză va mai dura, iar economia spaniolă va înregistra o scădere de 1,7% în 2012 și de 0,3% în 2013, din cauza crizei din zona euro, a lipsei creditelor și măsurilor luate de executiv pentru reducerea deficitului, scrie cotidianul El Pais, pe baza schiței raportului FMI, care va fi publicat săptămâna viitoare.
Încă doi ani de recesiune pentru Spania, anunță și cotidianul ABC pe prima pagină, tot pe baza schiței raportului menționat, care estimează o contracție a PIB-ului pentru anul acesta și pentru 2013. Și cotidianul El Mundo scrie despre previziunile FMI, referitoare la încă doi ani de recesiune în Spania, arătând că revenirea crizei datoriilor în zona euro este cea care va provoca situația aceasta în țara iberică.
FMI confirmă cele mai grave previziuni ale guvernului și anunță recesiune în Spania până în 2014, relatează cotidianul La Razon pe prima pagină a ediției de vineri. Fondul estimează că economia spaniolă va scădea anul acesta cu 1,7%, și în 2013 cu 0,3%, precizează și această publicație.
Aceleași date privitoare la scăderea economiei spaniole sunt preluate vineri și de El Periodico de Catalunya, care scrie despre previziuni economice negre. Cotidianul Publico remarcă și el previziunile Fondului pentru Spania și amintește, în context, că președintele francez Nicolas Sarkozy și cancelarul german Angela Merkel pregătesc un nou fond pentru reactivarea economiei europene.AGERPRES


Un raport al Fondului Monetar Internațional estimează că Spania va mai avea de suportat încă doi ani de recesiune, după ce producția va scădea anul acesta și anul viitor din cauza crizei din zona euro, scriu vineri cele mai importante cotidiene spaniole, pe baza schiței unui raport la care a avut acces agenția Ansa și care urmează să fie publicat curând.