'În 2011 am avut o creștere pe primele trei trimestre de 17% a numărului de turiști și credem că se va meține cifra și la finalul lunii decembrie, mai ales având în vedere aglomerația din stațiuni de la sfârșitul anului. Va fi o creștere considerabilă la finalul anului 2011, atât ca număr de turiști cât și ca încasări. A fost posibil pentru că s-a acumulat activitatea de trei ani a acestui minister, s-a acumulat activitatea dumneavoastră (reprezentanții industriei din turism paticipanți la Consiliul Consultativ - n.r.), care, chiar dacă munceați cel puțin la fel de mult, nu aveați un minister al turismului. Deci și rezultatele muncii dumneavoastră și al parteneriatului nostru se adună atunci când vorbim de rezultate', a afirmat Elena Udrea.
Oficialul MDRT a amintit de recordurile înregistrate de sărbători, pe Valea Prahovei, în special în Poiana Brașov.
'Recordurile atinse la început de an arată că au fost 125.000 de accese la puncte de transport pe cablu în intervalul 1- 8 ianuarie 2012, mai multe accese la transport pe cablu decât în ianuarie 2010. Au fost 150.000 de mașini duminica trecută în Poiana Brașov. Mult mai mulți turiști înseamnă un volum mult mai mare de încasări. Poiana Brașov e în topul revistei germane Bildt pe locul 5 ca destinații ieftine și care are infrastructură de schi. Investiția în domeniul schiabil din Poiana Brașov e o investiție necesară în turismul românesc, așa cum sunt toate investițiile în domeniul schiabil de pe Valea Jiului, Bucovina, Maramureș', a spus Udrea. AGERPRES



Creșterea de 17 la sută din turism consemnată în primele trei trimestre din anul 2011 se va menține și la finalul anului 2011, atât în ceea ce privește numărul de turiști, cât și încasările, a declarat, marți, ministrul Dezvoltării Regionale și Turismului, Elena Udrea, la reuniunea Consiliului Consultativ al Turismului. 



