Fanfara Ciocârlia va susține spectacolul din 17 octombrie la clubul de muzică live Reading 3 din Tel Aviv. Pe 18 octombrie fanfara va avea spectacol la Heichal Hateatron, în Kiryat Motzkin.
În octombrie 1996, inginerul german de sunet și producătorul Henry Ernst a vizitat satul românesc Zece Prăjini /nord-est/ și, după ce a fost impresionat de talentul artistic al muzicienilor itineranți, i-a convins pe câțiva dintre ei să formeze un grup intinerant.
De atunci, Fanfara Ciocârlia a făcut turul lumii și a scos șapte albume. În 2006 a câștigat BBC Radio 3 World Music Award pentru Europa, menționează publicația israeliană. În afară de muzica tradițională românească, Fanfara Ciocârlia se inspiră și din muzica trupelor de fanfară militară austriece și turce și cântă la o mare varietate de instrumente - trompetă, horn, tubă clarinet și saxofon. Textele interpretate sunt fie în romani, fie în română și o mare parte din stilul lor provine din muzica folk de dans românească și țigănească. AGERPRES


Fanfara Ciocârlia va susține spectacole la Tel Aviv și Kiryak Motzkin pe 17 și 18 octombrie în limbile română și în romani, relatează în ediția sa de miercuri cotidianul israelian Jerusalem Post.



