La Jurnalism și comunicare locul 3 i-a revenit lui Răzvan Cârcu, locul 2 Alexandru Banciu, iar locul 1 Lilianei Ciobanu.
La secțiunea IT locul 2 a fost câștigat de David Cristian, iar locul I de Marius Bucur. Câștigător la categoria arhitectură a fost Andrei Petrache, locul II i-a revenit lui Alexandru Cozma, iar locul III lui Andrei Vlas.
Cea de-a patra categorie, economie, a fost câștigată de Dana Jinaru, locul II a fost ocupat de Ștefan Cârlescu, iar locul II de Teodora Puiu.
Locurile II și III de la fiecare categorie au fost recompensate cu câte 500 de euro, iar câștigătorii premiului I de la fiecare secțiune au primit câte 2.000 de euro.
La jurnalism premiile au constat în spații de practică la TVR, coduri de acces la o platformă de destinată celor care lucrează în marketing și comunicare.
Organizația studențească Voluntari pentru Idei și Proiecte - VIP România este organizatorul concursului "Studentul Anului" ediția 2010 în economie, comunicare și jurnalism, arhitectură și IT.
Alice Barb, artiștii de la Direcția 5, Bere Gratis, Mircea Vintilă, au făcut voluntariat, ca pe vremea studenției, cântând gratis.
La concurs au participat studenți de la facultățile de stat sau private din toată țara, iar juriul a fost specializat pentru fiecare categorie în parte. AGERPRES


Cei mai buni studenți în ultimii ani de studiu, înscriși la zi sau masteranzi la o facultate cu profil economic, de comunicare si jurnalism, de arhitectura sau de IT din România au fost miercuri premiați în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Galei "Studentul Anului" desfășurată la Centrul Cultural MIRA.



