Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Los Angeles, 30 ian /Agerpres/ - Regizorul iranian Asghar Farhadi a declarat duminică că nu va participa la ceremonia de acordare a premiilor Oscar de luna viitoare din cauza ordinului executiv privind imigraţia semnat de către preşedintele american, Donald Trump, relatează DPA.

Farhadi, al cărui film "The Salesman" este nominalizat pentru cel mai bun film străin la Oscaruri, declarase iniţial că va participa la gală, pentru a vorbi despre "circumstanţele mediatice ale evenimentului".

"Cu toate acestea, se pare că posibilitatea acestei prezenţe este însoţită de 'dacă' şi 'dar', pe care le găsesc inacceptabile, chiar dacă s-ar face excepţie pentru călătoria mea", a precizat Farhadi într-o declaraţie preluată de numeroase instituţii mass-media din SUA.

Farhadi a subliniat de asemenea că interdicţia de călătorie impusă de Trump este "injustă".

Sâmbătă, Academia de Arte şi Ştiinţe Cinematografice, care găzduieşte premiile Oscar, s-a declarat "extrem de îngrijorată" de posibilitatea ca regizorul să nu poată intra în Statele Unite.

Donald Trump a semnat, vineri, un ordin executiv de suspendare a programului SUA privind refugiaţii pentru 120 de zile şi de interzicere a intrării refugiaţilor sirieni pe teritoriul SUA pe termen nelimitat.

Ordinul interzice de asemenea cetăţenilor din şapte ţări majoritar musulmane, precum Iranul, intrarea în SUA timp de 90 de zile, indiferent dacă aceştia încearcă să obţină statutul de refugiat sau nu.

Taraneh Alidoosti, cea mai cunoscută actriţă iraniană, prezentă pe afişul dramei "The Salesman", a declarat joi că va boicota ceremonia acordării premiilor Oscar.AGERPRES/(AS - autor: Ana Bîgu, editor: Mariana Ionescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.