Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 11 dec /Agerpres/ - Poliţiştii din cadrul IPJ Bistriţa-Năsăud au întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de corupere a alegătorilor, după ce au fost sesizaţi că doi cetăţeni ar fi oferit băuturi alcoolice unui grup de persoane pentru a vota un anumit partid, a informat, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog.

Ea a spus că se efectuează cercetări faţă de 33 de persoane, pentru săvârşirea a 35 de posibile infracţiuni, cele mai multe fiind legate de coruperea alegătorilor şi fraudă la vot.

"Poliţiştii din cadrul IPJ Vaslui au întocmit un dosar penal pentru fraudă la vot, după ce un bărbat ar fi votat la două secţii diferite. Acesta urmează să fie audiat. Tot în Vaslui, membrul unei secţii de vot a fost sancţionat contravenţional cu suma de 4.500 de lei pentru că a încercat să sfătuiască un alegător cu cine să voteze", a menţionat Dajbog.

Ea a adăugat că în localitatea Sighişoara, judeţul Mureş, se fac cercetări referitoare la faptul că membrii unui Birou Electoral au transportat urna specială fără paza personalului MAI.

Totodată, aceasta a arătat că Poliţia Capitalei efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fraudă la vot de către o femeie care intenţiona să voteze cu un act de identitate nul. ''De asemenea, se efectuează cercetări ca urmare a sesizărilor depuse de formaţiunile politice cu privire la săvârşirea infracţiunii de corupere a alegătorilor de către alţi competitori electorali", a mai spus Dajbog.

Monica Dajbog a precizat că, până la ora 18,30, procesul de vot s-a desfăşurat fără probleme deosebite care să afecteze climatul de ordine şi siguranţă publică.

"În mai puţin de trei ore, procesul de vot se va încheia. Efectivele Ministerului Afacerilor Interne vor rămâne în dispozitiv pentru prevenirea oricăror incidente care ar putea afecta desfăşurarea alegerilor. După încheierea votării, angajaţii ministerului vor fi angrenaţi în misiuni care privesc menţinerea climatului de siguranţă la nivel naţional şi asigurarea protecţiei transportului de către preşedinţii secţiilor de votare a proceselor-verbale cuprinzând rezultatele votului şi a celorlalte documente rezultate în urma votării către birourile electorale de circumscripţie şi Biroul Electoral Central", a afirmat Dajbog. AGERPRES/(A - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Georgiana Tănăsescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.