COD GALBEN: 18-06-2025 ora 10 Intre 19 iunie, intervalul orar 12 – 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 12 mar /Agerpres/ - Şeful Agenţiei Naţionale de Integritate, Horia Georgescu, a declarat joi că ANI a găsit indicii de săvârşire a unor fapte penale în cazul primarului sectorului 5, Marian Vanghelie, şi a formulat în acest sens un denunţ.

''Referitor la Marian Vanghelie, ANI a solicitat confiscarea unei sume nejustificate de bani, Comisia de cercetare din cadrul CAB a clasat dosarul, dar procurorul din cadrul acestei entităţi a formulat o opinie separată. Din această perspectivă, noi am identificat indicii de săvârşire a unor fapte penale cu privire la unele sume de bani menţionate chiar de către domnia sa în probatoriul administrat, care au presupus unele indicii de comitere a unor infracţiuni'', a precizat Horia Georgescu, arătând că acestea au fost înaintate de ANI ''prin formula unui denunţ''.

Întrebat când a făcut această sesizare, şeful ANI a spus că ulterior motivării deciziei Comisiei de cercetare din cadrul Curţii de Apel Bucureşti, adică acum câteva săptămâni.

''Suma pe care a identificat-o Agenţia Naţională de Integritate este de 200.000 euro. Problema este că în administrarea probatoriului chiar dl Marian Vanghelie a spus că a rulat sume importante de bani, de ordinul sutelor de mii de dolari. La fel expertul parte angajat de domnia sa a menţionat faptul că sumele identificate sunt mai mari decât cele pe care le-am găsit noi a fi nejustificate'', a spus Georgescu. AGERPRES/(AS - editor: Georgiana Tănăsescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.