COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate se va semnala 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 4 iunieFenomene vizate se va semnala 4 iunieFenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Cetatea Vaticanului, 7 dec /Agerpres/ - Europa duce lipsă de lideri în prezent, este de părere papa Francisc, care a lăudat generaţia postbelică de politicieni care au pus bazele Uniunii Europene. Într-un interviu pentru săptămânalul catolic belgian ''Tertio'', dat publicităţii miercuri de Vatican, suveranul pontif a spus că Robert Schuman, Alcide De Gasperi şi Konrad Adenauer au lucrat "sincer" pentru unitatea europeană ca modalitate de a nu mai fi război, dar în prezent Europa are nevoie de lideri de perspectivă.

Solicitat să comenteze mesajul postbelic ''Să nu mai fie război!'', în contextul comemorării centenarului primei conflagraţii mondiale, liderul catolic a opinat că aceste cuvinte nu au fost luate în serios, pentru că după Primul Război Mondial a urmat al Doilea, iar după al Doilea este al treilea, cu care ne confruntăm acum, sistematic. ''Suntem în război. Lumea duce un al treilea război mondial: Ucraina, Orientul Mijlociu, Africa, Yemen ... Este foarte grav. Prin urmare, noi spunem cuvintele "Să nu mai fie război!", dar, în acelaşi timp, fabricăm arme şi le vindem /.../ celor care luptă /.../ care sunt în război unii cu alţii''.

''Există o teorie economică pe care nu am încercat să o confirm, dar pe care am citit-o în mai multe cărţi, şi anume că, în istoria omenirii, atunci când un stat a văzut că situaţia conturilor sale nu este bună a purtat război pentru a echilibra bugetul. Cu alte cuvinte, este unul dintre cele mai simple moduri de a produce bogăţie. Cu siguranţă, preţul este foarte mare: sânge'', a mai spus papa.

"Să nu mai fie război!" a fost ceva ce Europa a spus sincer. Eu cred că Schuman, De Gasperi, Adenauer ... au spus asta cu sinceritate. Dar după aceea ... În prezent, este o lipsă de lideri; Europa are nevoie de lideri, lideri care să meargă mai departe''.

Comentariile papei Francisc intervin în contextul în care Europa se confruntă cu creşterea sprijinului pentru partidele antieuropene, creştere economică slabă şi diviziuni interne cu privire la modul de a gestiona un aflux record de migranţi şi refugiaţi, scrie DPA.

Născut în Argentina din imigranţi italieni, Francisc este primul papă din afara continentului european în 13 secole. El a lansat de multe ori apelul ca Europa să respingă excesul capitalist, să fie deschisă pentru migranţi şi să reducă şomajul în rândul tinerilor, aminteşte agenţia germană de presă.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Ionescu, editor: Pepa Siţa)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.