COD PORTOCALIU: 08-06-2025 ora 10 Intre 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă COD GALBEN: 08-06-2025 ora 10 Intre 8 iunie, ora 14 – 9 iunie, ora 03 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 08-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate se va semnala 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Paris, 8 sep /Agerpres/- 'Europa trăieşte o criză profundă, ea este ca un somnambul care merge către faleză', a avertizat premierul grec Alexis Tsipras, într-un interviu publicat joi de cotidianul francez Le Monde, sintetizat de agenţia EFE.

Evocând 'criza refugiaţilor, criza de securitate şi terorismul, precum şi criza economică', şeful executivului grec consideră că a sosit momentul să fie tras 'semnalul de alarmă'.

Politicianul de stânga a cerut din nou relaxarea austerităţii, ca modalitate de combatere a şomajului şi de susţinere a creşterii economice. 'Nu constatăm generozitatea necesară din partea partenerilor noştri' europeni, a spus Tsipras, estimând totodată că 'dacă nu vom acorda prioritate ocupării forţei de muncă, Europa va fi ameninţată de descompunere, cu alte referendumuri de respingere a Uniunii Europene şi guverne antieuropene în interiorul Uniunii'.

'Ar fi o eroare gravă dacă vom merge mai departe ca şi când nu s-ar fi întâmplat nimic după 'Brexit', a indicat premierul grec.

'Astăzi avem un Nord (al UE n.red) care acumulează excedente şi un Sud care înregistrează mari deficite. Nu poate exista convergenţă europeană atunci când există asemenea disparităţi', consideră Tsipras, care va găzdui vineri un summit al statelor din sudul Uniunii Europene. El a insistat că obiectivul acestei reuniuni nu este să creeze o nouă diviziune între Nord şi Sud, ci să favorizeze 'o abordare comună în favoarea ţărilor de la periferia UE şi din zona Mediteranei, care sunt cele mai afectate de criză'.

El a acuzat totodată Germania că 'se comportă ca o bancă de economii cu excedente bugetare excesive' şi a cerut din nou încă o reducere a datoriei Greciei. 'Dacă ei (europenii n.red) refuză să avanseze pe acest dosar, pentru ţara mea va fi greu să revină pe creştere economică', a susţinut premierul grec.

Insistând asupra rolului Germaniei în UE, Tsipras a estimat că 'trebuie să decidem toţi dacă suntem o Uniune Europeană sau o Europă germană'. În opinia sa 'ar fi de preferat o Germanie europeană, puternică şi democratică decât o Europă germană'.

Cât despre criza refugiaţilor, Tsipras a cerut statelor Uniunii Europene să 'dea dovadă de solidaritate şi să împartă sarcina' primirii zecilor de mii de refugiaţi prin aplicarea cotele obligatorii. 'Este inadmisibil ca din cele 33.000 de relocări de refugiaţi prevăzute pentru anul 2016, să fie realizate efectiv numai 3.000', consideră şeful executivului grec.

El a mai susţinut că Grecia a devenit 'un scut şi un garant al securităţii' Europei în faţa ameninţărilor rezultate în urma crizelor din Siria şi Libia, precum şi a instabilităţii din Turcia.

Anul trecut circa un milion de migranţi veniţi mai ales din Orientul Mijlociu au ajuns în Grecia, de unde cei mai mulţi au plecat înspre Germania şi alte state vest-europene. În timpul acestei crize, mai mulţi oficiali din statele europene au acuzat deschis guvernul de la Atena că nu a făcut nimic pentru a opri sau măcar pentru a controla acest aflux, care s-a diminuat semnificativ după acordul dintre UE şi Turcia, acord despre care Tsipras a admis, în interviul acordat Le Monde, că este 'fragil'. AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Vicenţiu Purcărea)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.