COD GALBEN: 14-05-2025 ora 10 Intre 15 mai, ora 10 – 15 mai, ora 22 se va semnala instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Ankara, 22 iul/Agerpres/ - Mai multe mii de turci au defilat joi seară pe Podul Bosfor, la Istanbul, pentru a-şi exprima susţinerea acordată preşedintelui Recep Tayyip Erdogan şi a protesta faţă de tentativa eşuată de lovitură de stat.

Dotaţi cu torţe şi drapele, cei prezenţi au scandat numele preşedintelui Erdogan, agitând pancarte pe care se putea citi "Veghem pentru ţară" sau puciştii "au prevăzut totul, cu excepţia destinului", a constatat o corespondentă a agenţiei France Presse.

Circulaţia a fost întreruptă începând cu orele 19.00 GMT şi a fost desfăşurat un important dispozitiv de securitate, potrivit AFP.

Acest pod, unul dintre cele două care unesc malurile asiatic şi european al Istanbulului, a fost scena unor evenimente importante în cursul tragicei nopţi de 15 spre 16 iulie: iniţial, puciştii au trimis în zonă tancuri, blocând circulaţia, şi au deschis focul asupra mulţimii.

În zorii zilei de sâmbătă, zeci de soldaţi care se găseau acolo s-au predat, semn al eşecului iminent la puciştilor.

"Acest pod este un simbol în prezent", a declarat Esra, 27 de ani, care a participat la manifestaţie. "Câteva tancuri şi soldaţi nu vor fi de ajuns ca să ni-l ia", a adăugat ea.

Recep Tayyip Erdogan i-a îndemnat joi pe turci să rămână mobilizaţi în stradă, afirmând că "proprietarii pieţelor publice nu sunt tancurile. Proprietarii sunt poporul".AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.