COD GALBEN: 18-05-2025 Intre 06:00 si 09:00 se va semnala Local și temporar ceață, care determină vizibilitate redusă sub 200 m și izolat sub 50 m. in Zona continentală a județului Constanta , respectiv zona localităților, Zona continentală a județului Tulcea , respectiv zona localităților; COD GALBEN: 18-05-2025 Intre 05:45 si 09:30 se va semnala Ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m. in Județul Ialomiţa , Județul Ilfov;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Taipei, 20 mai/Agerpres/ - Tsai Ing-wen s-a instalat vineri oficial la putere în Taiwan, devenind prima femeie preşedintă a insulei şi posibil prevestind o perioadă de răcire a relaţiilor cu Beijingul, transmite AFP.

În ianuarie, Tsai Ing-wen o obţinut o victorie zdrobitoare în faţa Kuomintang (KMT) care sub egida predecesorului ei, Ma Jing-jeou, a operat o apropiere spectaculoasă cu Beijingul.

Numeroşi alegători au considerat totuşi că Ma Jing-jeou a mers prea departe şi că politica sa, în loc să servească interesele Taiwanului, în special a pus în pericol suveranitatea acestei insule pe care Beijingul o consideră în continuare parte integrantă a teritoriului său.

Tsai Ing-wen provine din rândurile Partidului Democrat Progresist (PDP), mişcare cu poziţii tradiţional separatiste.

Fosta profesoară universitară a temperat discursul PDP, însă a militat pentru restabilirea mândriei Taiwanului, un mesaj bine primit de taiwanezi, exasperaţi să trăiască în umbra Chinei.

În faţa a 20.000 de persoane prezente în jurul preşedinţiei, Tsai Ing-wen a ridicat mâna dreaptă, a depus jurământul în faţa drapelului taiwanez şi a primit sigiliul Republicii China, numele oficial al Taiwanului, precum şi sigiliul prezidenţial.

Fosta insulă Formosa îşi urmează propriul drum cu începere din 1949, an în care naţionaliştii din KMT s-au refugiat acolo după ce au fost învinşi de comunişti.

Insula nu a mers niciodată până la a-şi proclama independenţa. Un consens tacit la care s-a ajuns în 1992 între Beijing şi Taipei vrea să nu existe decât "o singură Chină" şi lasă fiecărei părţi să interpreteze acest lucru cum doreşte.

PDP nu a recunoscut însă niciodată consensul în cauză, iar Beijingul doreşte ca Tsai Ing-wen să facă acum acest lucru.

Noua preşedintă a Taiwanului s-a mărginit doar să promită că va menţine situaţia actuală a relaţiilor cu Beijingul, mai scrie AFP.AGERPRES/(AS - editor: Alic Mîrza)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.