Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bagdad, 28 ian /Agerpres/ - Autorităţile irakiene au descoperit o groapă comună în Ramadi în care se află cel puţin 40 de cadavre, printre care unele de femei şi copii, ale unor persoane care probabil au fost ucise de jihadiştii din Statul Islamic (SI) când au cucerit oraşul în luna mai, susţin responsabili din poliţie şi oficiali ai provinciei, relatează joi Reuters.

În imaginile postate pe pagina de Facebook a poliţiei din provincie miercuri pot fi văzute cadavre în diverse stadii de descompunere. General maiorul de poliţie Hadi Razij vorbeşte despre groapa comună în înregistrarea video, iar generalul de brigadă Saad Maan, purtător de cuvânt al Ministerului de Interne, a confirmat autenticitatea imaginilor.

'Credem că sunt ultimii care au luptat cu Daesh înainte de căderea Ramadi în mai 2015', scrie guvernatorul din provincia Anbar, Sohaib al-Rawi, într-o postare pe Twitter în care apare o fotografie cu mai mulţi saci cu cadavre aliniaţi în stradă.

Armata irakiană, susţinută aerian de trupele coaliţiei, a recucerit oraşul în decembrie, dar distrugerile la scară largă şi explozibilii instalaţi de jihadişti pe străzi şi în case i-au împiedicat pe civili să revină în oraş.

Mai multe gropi comune au fost descoperite în zone cucerite de la Statul Islamic, care impune condiţii stricte şi pedepse dure milioanelor de civili care trăiesc în zonele pe care le controlează.

Muhannad Haimour, un consilier al guvernatorului, a declarat pentru Reuters că cel puţin 15 dintre cadavre, care au fost descoperite în cartierul central al-Jamaaiya, sunt ale unor poliţişti, potrivit cărţilor de identitate descoperite în groapa comună.

El a precizat că nu toate cadavrele au fost identificate, dar se crede că unele sunt ale unor femei şi copii care erau rude ale poliţiştilor.

Haimour a mai spus că groapa comună a fost descoperită în urma interogatoriilor la care au fost supuşi membri ai grupării Statul Islamic reţinuţi.

Nu s-a stabilit modul în care victimele au fost ucise, dar în înregistrare se poate vedea că unii erau încătuşaţi la momentul morţii.

Haimour a declarat că existau semne de tortură şi răni prin împuşcare pe unele cadavre, dar informaţia nu a fost confirmată din alte surse. AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Gabriela Ionescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.