COD GALBEN: 20-05-2025 ora 10 Intre 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate se va semnala 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Phenian, 30 oct /Agerpres/ - Partidul Muncitorilor, partidul unic din Coreea de Nord, îşi va ţine în mai 2016 cel de-al 7-lea congres, după 36 de ani de la precedentul eveniment de acest fel din cel mai izolat stat din lume, transmit DPA şi AFP, citând presa oficială de la Phenian.

Anunţul a fost făcut de Biroul politic al Comitetului central al partidului, într-un comunicat difuzat de agenţia oficială KCNA.

El survine la doar câteva săptămâni de la sărbătorirea, la 10 octombrie, a 70 de ani de la înfiinţarea partidului, în 1945. Aniversarea a fost marcată printr-o defilare militară de mari proporţii la Phenian.

Viitorul congres va permite 'modificări epocale în îndeplinirea obiectivului revoluţionar al Juche (ideologia de stat nord-coreeană - n.r.), construirea unei naţiuni socialiste înfloritoare', se afirmă în comunicat, care mai face referire la necesitatea de 'a întări mai mult partidul (...) şi de a-i lărgi rolul conducător'.

Precedentul congres a fost organizat în octombrie 1980, când la conducere se afla Kim Ir-Sen, fondatorul Republicii Populare Democrate şi bunicul actualului lider nord-coreean, Kim Jong-Un.

Specialiştii străini în Coreea de Nord sunt de părere că acesta din urmă ar putea folosi congresul pentru a anunţa modificări de orientare strategică a ţării sau în fruntea partidului.

La origini, Partidul Muncitorilor a fost unul de factură marxist-leninistă clasică, însă cultul personalităţii dezvoltat în era lui Kim Ir-Sen l-a 'redefinit ca partid al conducătorului, iar această situaţie nu s-a schimbat', după cum a explicat pentru AFP profesorul Andrei Lankov, de la Universitatea Kookmin din Seul.

După decesul lui Kim Ir-Sen în 1994, frâiele au fost transmise fiului său Kim Jong-Il, iniţiatorul unei politici prin care balanţa de putere s-a înclinat în favoarea generalilor din armată, în detrimentul membrilor de partid.

Odată cu Kim Jong-Un, care i-a succedat tatălui său în decembrie 2011, partidul a recâştigat o parte din terenul pierdut. AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Gabriela Ionescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.